Çfarë është një cenote

mjedise natyrore me ujë

Cenotet janë një atraksion turistik shumë i rëndësishëm në Gadishullin Jukatan në Meksikë dhe me kalimin e kohës ato vizitohen gjithnjë e më shpesh, duke u bërë gjithnjë e më të famshme dhe të dashura nga të gjithë ata që i vizitojnë. Megjithatë, shumë njerëz janë ende të tërhequr nga këto pishina të bukura natyrore. Disa të tjerë nuk e dinë Çfarë është një cenote.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është një cenote, karakteristikat dhe bukurinë e saj.

Çfarë është një cenote

Çfarë është një cenote

Emri i saj vjen nga fjala Maja "tz'onot" që do të thotë shpellë me ujë. Thuhet se cenotat u formuan pjesërisht për shkak të meteoritëve që vranë dinosaurët., që kur goditën ata krijuan një sërë shpellash boshe, e cila nga ana tjetër lidhet me epokën e fundit të akullit.

Kur gadishulli i Jukatanit ishte një shkëmb koral i mbuluar nga deti, niveli i detit ra në mënyrë drastike sa ekspozoi të gjithë shkëmbinj nënujorë, duke shkaktuar vdekjen e tij, duke i lënë vendin pyjeve tropikale me kalimin e kohës.

Në momentin që arrin shiu, ai fillon të përzihet me sasinë e madhe të dioksidit të karbonit që ishte në atmosferë në atë kohë, duke formuar acid karbonik, i cili ndryshon aciditetin e tij kur bie në kontakt me tokën. Kur uji i ëmbël përzihet me kripën e detit, ai fillon të godasë gurin gëlqeror, duke e tretur gradualisht dhe duke krijuar vrima në të. Me kalimin e kohës, vrimat filluan të zgjerojnë territorin e tyre, duke formuar tunele dhe rrugë ujore, të ngjashme me lumenjtë në sipërfaqe.

Fjala cenotes ose Xenotes vjen nga dzonot maja, që do të thotë vrimë uji. Për Majat, këto vende ishin të shenjta sepse ishin burimi i vetëm i ujit të freskët në xhungël. Në Gadishullin Jukatan supozohet se ka më shumë se 15,000 cenote të hapura dhe të mbyllura. Nga ana tjetër, në Puerto Morelos, 20 minuta nga qyteti i Kankunit në autostradën për në Riviera Maya, ndodhet Ruta de los Cenotes e famshme, me disa aktivitete të ndryshme në varësi të llojit të tyre. Në disa vende ju mund të snorkeloni ose të bëni kajak dhe të mrekulloheni me peizazhin e bukur që ofrojnë ujërat e kristaltë, ndërsa në kasafortë mund të praktikoni zbritjen apo kërcimin e lirë për ata që kërkojnë turizmin e aventurës.Aktivitet ideal.

Si e kanë origjinën cenotat në Riviera Maya?

Cenote buzë lumit Mayan

Në fakt nuk është origjina, cenote është tashmë aty, pyetja e saktë është, kur u zbulua cenote? Një cenote e re është e njohur për erozionin natyror, një cenote me një hyrje më të hapur do të thotë se është më e vjetër, ka pësuar një proces më të madh erozioni dhe është shembur.

Në mënyrë tipike, cenotat në Riviera Maya krijohen nga një pemë e quajtur banyan, një pemë "parazitare" që kërkon sasinë maksimale të ujit ndërsa rrënjët e saj rriten, kështu që rrënjët e saj zhyten në shkëmb dhe pema që ajo fillon të rritet dhe fillon të rëndohet shumë derisa të shembet dhe të bëhet ajo vrimë dhe kështu filloi cenote.

Flora dhe Fauna

çfarë është një cenote natyrore

Flora dhe fauna e cenotes është unike. dhe vetë cenote. Sepse bimët dhe speciet që ata strehojnë e bëjnë mjedisin një peizazh të vërtetë oaz në xhunglën Mayan. Guppies dhe mustak janë peshqit më të vëzhguar në cenote.

Besohet se guppies mund të jenë transportuar në ujërat e zonës si rezultat i uraganit. ku ato janë të zakonshme, duke përfshirë disa femra me vezë, dhe speciet banojnë në disa cenote. Ardhja e mustakëve është gjithashtu e çuditshme: besohet se ata vijnë nga oqeani, përmes rrymave nëntokësore që komunikojnë me disa cenote, si dhe me disa krustace detare.

Për sa i përket florës së cenotave, ato ndryshojnë në varësi të largësisë së tyre nga bregu. Cenotet bregdetare janë të rrethuara nga rizoforë, palma dhe fier, ndërsa në cenote të tjera janë më të zakonshme guaja, kokosi, kakaoja dhe pemët e gomës. Në shpella, është e zakonshme që rrënjët e gjata të këtyre pemëve të përzihen me peizazhin e stalaktiteve dhe stalagmiteve. Këto zbresin nga tavani i harkuar derisa arrijnë në ujë.

llojet e cenotave

Ndërsa nivelet e detit ndryshojnë, disa shpella bëhen të zbrazëta, duke shkaktuar shembjen e kulmeve, gjë që është mënyra se si formohen cenotat e hapura. Pra, mund të themi se ekzistojnë tre lloje të cenotave:

hapur

Në disa raste, muret e saj janë cilindrike për të lënë diellin, edhe pse jo domosdoshmërisht duhet të jenë cilindrike. Ka cenota të tjera të hapura që duken si laguna pa mure të asnjë lloji, vetëm ujë të pastër kristal.

Shumica e këtyre Cenotes kanë një bukuri natyrore pasi janë të rrethuara nga fauna që u japin një ngjyrë shumë të egër. Cenote Azul është një shembull i qartë i një cenote të hapur, pasi është plotësisht i ekspozuar ndaj sipërfaqes dhe rrezet e diellit hyjnë plotësisht në ujë.

mbyllur

Këto cenote janë "më të rinjtë" sepse uji është i mbuluar me shpella. Kjo nuk do të thotë që ujërat e tij janë bruz ose jeshile smeraldi, ju mund të perceptoni nëse ka ndonjë lloj drite, natyrale apo elektrike. Në fakt, komuniteti ka arritur të vendosë drita brenda këtyre cenotave në mënyrë që turistët dhe vendasit të ndihen të sigurt dhe të qetë. Një shembull i këtij lloji cenote është Cenote Choo Ha e bukur, e cila është vizituar dhe dashur shumë nga mijëra turistë.

gjysmë e hapur

Ata nuk janë aq të rinj apo aq të vjetër, sepse uji nuk është ekspozuar ende ndaj elementeve, por një pjesë e tyre lëreni dritën të hyjë drejtpërdrejt në cenote dhe ndoshta vëzhgoni bukurinë e sajMadje disa prej tyre kanë ujë aq të pastër sa mund të shihni florën dhe faunën që i banon. Për shembull, Cenote Ik kil, forma e tij është mbresëlënëse, nga hyrja mund të shihet sa i bukur është ky vend.

Siç mund ta shihni, pasi të dini se çfarë është një cenote, me siguri po kalonte nëpër kokën tuaj dhe po udhëtonte në këto vende të pabesueshme. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një cenote, karakteristikat dhe origjinën e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.