Çfarë është metaversi dhe multiversi

multivers

Metaverse dhe multiverse janë disa koncepte që kanë qenë në modë kohët e fundit në internet. Janë koncepte që janë përdorur për një kohë të gjatë por shumë njerëz ende kanë dyshime për to. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është metaversi dhe multiversi dhe e ngatërrojnë me njëra-tjetrën.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë janë metaversi dhe multiversi, karakteristikat e tyre dhe ndryshimet kryesore.

çfarë është metaversi

metaverse

Metaverse është një term që përdoret për të përshkruar një hapësirë ​​virtuale kolektive të vazhdueshme, në të cilën shumë përdorues mund të aksesojnë dhe eksplorojnë. Është një botë e krijuar nga kompjuteri që mund të aksesohet përmes një kufjeje të realitetit virtual ose një shfletuesi ueb. Mund të përfshijë elementë të inteligjencës artificiale dhe realitetit të shtuar. Gjithashtu, përdoret në lojëra, argëtim, edukim, biznes dhe aktivitete të tjera.

Me fjalë të tjera, kur flasim për universe virtuale, nënkuptojmë një koncept krejtësisht të ri të internetit. Një vend ku bota reale dhe bota virtuale përzihen për të formuar një hapësirë ​​unike. Është një botë në internet ku përdoruesit ndajnë përvojat dhe ndërveprojnë për kënaqësinë e tyre personale ose grupore. Kjo bëhet përmes mjeteve të ndryshme virtuale si rrjetet sociale, botët virtuale, aplikacionet e realitetit të shtuar etj.

Botët virtuale kanë karakteristika që i bëjnë ato unike dhe të ndryshme nga botët virtuale tradicionale. Midis tyre, aftësia për të sinkronizuar realitetin virtual me realitetin fizik për të ofruar një përvojë të re dhe unike. Disa tipare të zakonshme të universeve virtuale përfshijnë:

 • Një univers virtual është një vend virtual ku shumë përdorues mund të ndërveprojnë dhe bashkëpunojnë në kohë reale.
 • Objektet dhe botët në universin virtual vazhdojnë edhe kur përdoruesi shkëputet.
 • Universet virtuale gjenerohen dhe mirëmbahen nga kompjuteri dhe përbëhen nga grafika, zëri dhe forma të tjera të përmbajtjes dixhitale.
 • Universi virtual mund të aksesohet përmes një kufjeje të realitetit virtual ose një shfletuesi në internet. Mund të përmbajë elementë të realitetit të shtuar.
 • Universi virtual mund të aksesohet përmes pajisjeve dhe platformave të ndryshme, si kompjuterët, pajisjet celulare dhe konzolat e lojërave.
 • Përdoruesit mund të ndërveprojnë me botën virtuale dhe me përdoruesit e tjerë përmes lëvizjet fizike, duke përdorur kontrollues të realitetit virtual ose kufje, dhe përmes komunikimeve me zë dhe tekst.
 • Universi virtual mund të përfshijë personazhe të kontrolluar nga inteligjenca artificiale dhe objekte me sjellje autonome.

Çfarë është multiversi

Çfarë është metaversi dhe multiversi aktiv?

Një multivers është termi që shkencëtarët përdorin për të përshkruar mundësia e universeve të tjera përtej universit të vëzhgueshëm. Multiversi parashikohet nga teori të ndryshme shkencore që përshkruajnë skenarë të ndryshëm të mundshëm: nga rajonet e hapësirës në plane të ndryshme të universit tonë, deri te universet e ndara me flluska që vazhdojnë të shfaqen.

E vetmja gjë që të gjitha këto teori kanë të përbashkët është se ato tregojnë se hapësira dhe koha që ne mund të vëzhgojmë nuk është i vetmi realitet. Por pse shkencëtarët mendojnë se mund të ketë shumë universe?

"Nëse universi do të kishte vetëm një veçori, ne nuk mund t'i shpjegonim të gjitha tiparet e tij," tha gazetari shkencor Tom Siegfried, libri i të cilit Heaven's Numbers shqyrton se si ideja e një multiversi ka evoluar gjatë mijëvjeçarëve.

Pse konstantet themelore të natyrës janë të tilla?- pyeti Siegfrid. Pse ka kohë të mjaftueshme në universin tonë për të krijuar yje dhe planetë? Dhe ai gjithashtu ngriti: Pse yjet shkëlqejnë me energjinë e duhur? Këto janë të gjitha pyetje që teoritë tona fizike nuk mund t'u përgjigjen."

Siegfried tha se ka dy shpjegime të mundshme. Së pari, ne kemi nevojë për teori të reja dhe më të mira për të shpjeguar vetitë e universit. Ose, tha ai, "ne mund të jemi vetëm një nga shumë universe të ndryshme dhe jetojmë në një univers të bukur e të rehatshëm."

Teoritë më të njohura rreth multiversit

Ndoshta ideja më e pranuar shkencërisht vjen nga ajo që njihet si kozmologjia inflacioniste, ideja se në momentet e vogla pas Big Bengut, universi u zgjerua me shpejtësi dhe në mënyrë eksponenciale. Të Zgjerimi i universit shpjegon shumë veti të vëzhguara të universit, të tilla si struktura e tij dhe shpërndarja e galaktikave.

"Teoria duket si fantashkencë në shikim të parë, megjithëse është shumë imagjinative," tha Lind, një nga themeluesit e teorisë së inflacionit kozmik. "Por ai shpjegoi shumë tipare interesante të botës sonë dhe njerëzit filluan ta marrin seriozisht."

Një nga parashikimet e teorisë është se inflacioni mund të ndodhë vazhdimisht, ndoshta në një kohë të pacaktuar, duke krijuar një seri universesh flluskë. Jo të gjitha këto flluska kanë të njëjtat veti si tonat: ato mund të jenë hapësira që fizikisht sillen ndryshe. Disa prej tyre mund të jenë të ngjashme me universin tonë, por të gjitha ekzistojnë jashtë gamës së vëzhgimit të drejtpërdrejtë.

Dallimet midis asaj që është metaversi dhe multiversi

Çfarë është metaversi dhe multiversi?

Tani që ideja bazë e këtyre dy termave është mbuluar, është e lehtë të përvijohen ndryshimet në debatin metaverse kundrejt multiversit.

Numri i universeve

Një nga tiparet themelore të theksuara në metaverse dhe në universin virtual është multiversi i afërt. Ndërsa një univers virtual i referohet një universi të vetëm, një multivers është një koleksion i universeve të panumërt virtual që funksionojnë paralelisht.

Orden

Një faktor tjetër i rëndësishëm që e dallon metaversin nga multiversi është se i pari i nënshtrohet ligjeve të kohës dhe hapësirës, ​​kështu që këtu ngjarjet dhe objektet janë të renditura, ndryshe nga multiversi. Në universin virtual, ngjarjet ndodhin në kohën e duhur, si dy vende të ndryshme, ato nuk mbivendosen kurrë. Në multivers, rastësia është e zakonshme për t'u dëshmuar sepse kapërcen kohën dhe hapësirën.

entitet

Metaverse është një hapësirë ​​virtuale e populluar nga entitete të tilla si surrogatet virtuale njerëzore, inteligjenca artificiale, objekte virtuale, të gjithëve teorikisht u mungon multiversi. Zbuloni të gjitha këto veçori ndërsa hidheni nga një univers virtual në tjetrin në multiverse.

Kushtet e motit

Ky është një tjetër faktor që lind në universin virtual kundrejt botës reale. Për shkak se universi virtual është një kopje e botës reale, ai ka kushtet e veta të motit, të cilat përdoruesit mund t'i manipulojnë në fund të fundit. PPor multiversi njëkohësisht paraqet kushte të pafundme moti.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë janë metaversi dhe multiversi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.