СМО го зголемува набудувањето во половите како резултат на климатските промени

Топење на глечерите заради климатските промени

Климатските промени имаат сериозни последици врз глечерите ширум светот. Зголемувањето на глобалните температури предизвикани од емисиите на стакленички гасови од страна на човекот, предизвикува топење на големите поларни ледени капаци низ целиот свет.

За да се намалат влијанијата на климатските промени во поларните региони, Светската метеоролошка организација (СМО) започна кампања за подобрување на набудувањето и предвидување на ефектите врз глечерите. На овој начин, идните ризици за животната средина можат да се намалат и да се промовираат економските активности на половите.

Проучување на еколошките ризици на половите

глечерите на половите

Мрежа од околу 200 научници има намера внимателно да студира еколошките ризици од климатските промени на половите во следните две години. Со ова, има за цел да ги подобри системите за временска прогноза и условите на морскиот мраз и Антарктикот. Овие се најмалку познатите региони на светот, затоа е од витално значење да се знае како климатските промени и глобалното затоплување влијаат на овие области.

Метеоролошката агенција на Обединетите нации ќе воспостави специфични периоди на набудување на половите за да се зголеми следењето и набудувањето на ефектите од климатските промени на половите. Аргентинскиот институт Антарктик и Институтот Алфред Вегенер од Германија, меѓу другите партнери од целиот свет, исто така ќе учествуваат во овој надзор и набудување.

Целта е да ги проучуваме зимите и летото 2018 година на Северниот пол и од друга страна, другите експерти ќе ја изучуваат зимата 2019 година на Јужниот пол. 200-те научници ќе се разделат за да ги проучат во длабочина двата пола на Земјата.

Цели на планот

СМО го зголемува надзорот над глечерите

Главните цели на овој план за истражување се да се намалат еколошките ризици на половите, произведени најмногу од климатските промени и зголемувањето на глобалните просечни температури и да се зголеми капацитетот за одговор на катастрофи што можат да се појават. во следните години. За проучување на сите овие променливи што можат да влијаат на стабилноста на половите, мора да се земе предвид дека има повеќе и повеќе комерцијален сообраќај на поларните географски широчини. Тоа е да се каже, поморскиот сообраќај предизвикува одредени влијанија врз стабилноста на поларните екосистеми. Затоа поморскиот сообраќај е доста важна варијабла што треба да се земе предвид при проучувањето на предвидувањата на ефектите врз половите.

Научниците потенцираа колку е важно за нас да можеме подобро да ги познаваме и разбереме односите и врските што постојат помеѓу половите и остатокот од светот. Ова е важно бидејќи токму половите ги одредуваат глобалните температури. Ако не за нив, и со стапка на зголемување на концентрацијата на стакленички гасови на планетата, глобалните просечни температури би биле многу повисоки.

Покрај тоа, научниците имаат системи за набудување засновани врз елаборатни модели со нивоа на мраз многу повисоки од традиционалните системи за предвидување на времето и климата.

Нови објекти

сателити за набудување за глечерите

За да започнете со набудување и предвидување на ефектите од времето на половите, експертите се подготвуваат да инсталираат нови станици што можат да ги координираат методите на истражување. Меѓу новите станици што треба да бидат поставени, наоѓаме распоредување пловила, лансирање балони со сонда, употреба на сателити и авиони.

Фокусот ќе биде ставен на условите на мразот на морето на Северноморскиот пат и во јужниот океан околу Антарктикот и како морето комуницира со атмосферата. Со ова, можно е да се набудува глацијалното повлекување и како тоа влијае на остатокот од условите на животната средина што ги сочинуваат екосистемите, како што е феноменот Ел Нињо, кој влијае на температурите низ целиот свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.