Кампања започната од Мапама за борба против сушата

кампања мапама за справување со сушата

Со оглед на состојбата со сушата што ја трпи Шпанија, Министерството за земјоделство и риболов, храна и животна средина ја започна кампањата во вторник «Водата ни дава живот. Да се ​​грижиме за неа », со цел да може да го освести населението за потребата од заштеда на вода наспроти малите врнежи што се очекуваат во текот на целата година.

Дали сакате да знаете каква е сезоната на суша?

«Водата ни дава живот. Да се ​​погрижиме за тоа »

кампања за заштеда на вода

Со цел да се направи одржливо и ефикасно користење на водата во услови на суша со која се соочува Шпанија, кампањата за еколошка едукација „Водата ни дава живот. Ајде да се грижиме за тоа.

Вода тоа е многу вреден ресурс за живот на планетата и, се разбира, за развој на човечкото суштество. За жал, количината на вода што е достапна на полуостровот се намалува како резултат на намалувањето на врнежите и зголемувањето на температурите. Овие се два фактори што треба да се земат предвид, бидејќи не само што врне помалку, туку и повеќе вода испарува.

И покрај студените бранови и фронтовите што ги поминавме во Шпанија, нашите водни ресурси продолжуваат да бидат загрижувачки, па затоа не можеме да ја спуштиме стражата.

Последната хидролошка година, помеѓу 1 октомври 2016 година и 30 септември 2017 година, според Државната агенција за метеорологија (Амет), осми најсушен од 1981 година.

Хидролошката година започна на 1 октомври 2017 година и, според податоците на Амет, врнежите што се акумулирале во периодот од 1 октомври до 31 декември биле 43% пониски од нормалните вредности на врнежи кои се снимаат секоја година.

Затоа, важно е да се знае дека треба добро да ја искористиме водата за да не трошиме толку многу литри во нашите активности.

Врнежите исто така обично се мерат според календарските години, односно од јануари до декември. На овој начин, 2017 година заврши со втора најсушна година од 1965 година, имајќи предвид дека некои области на Шпанија се соочуваат со суша веќе петта година по ред.

Грижата за вода е наша одговорност

суша во Шпанија

Кампањата издадена од „Мапама“ ќе се развива на телевизија, пишан печат, интернет, социјални мрежи и исто така на јавни простори. Бидејќи ние луѓето користиме вода секој ден, наша одговорност е добро да ја искористиме и да научиме како да штедиме вода. Тие се само мали гестови како што се затворање на славината кога не се користи, наводнување во моменти кога сонцето не испарува вода, користејќи цистерни со двоен притисок, контролирање на водата што се користи под туш, итн. Оние што прават разлика во вкупната потрошувачка на вода на Шпанците, бидејќи, иако на индивидуално ниво, тоа не прави огромна разлика, ние сме повеќе од 48 милиони жители.

Кога користите апарати како што е машината за перење, важно е да ги користите кога се целосно полни, бидејќи тоа би ни помогнало заштедете повеќе од 3.000 литри месечно. Поправање на протекување од славините прави да изгубиме повеќе од 30 литри на ден. Затоа, имајќи ги предвид сите овие бројки за потрошувачката на вода, кампањата нè потсетува дека водата е толку важна на планетата што е причина да ни даде живот, затоа е императив да се грижиме за тоа и да знаеме како да штедиме.

Планови и ограничувања за суша

Соочени со состојбата со сушата, Министерството за земјоделство и риболов, храна и животна средина спроведе различни активности за ублажување на нејзините ефекти, а планирањето спроведено во последниве години овозможи да се избегнат ограничувања и ефекти врз населението.

Кога ќе се појави подолга суша во една земја, Воспоставени се планови за суша. Во Шпанија, овие планови за суша беа одобрени во 2007 година и се во фаза на ревизија. Овие планови воспоставуваат протоколи за дејствување во услови на недостиг на водни ресурси и се засноваат на предвидување и креирање на политики за активностите на администрацијата во управувањето со водите.

Ова е да се минимизираат влијанијата врз животната средина, економијата и социјалата што доведува до состојба на суша како онаа што се трпи во Шпанија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.