Starвезда Вега

светла starвезда на ноќното небо

Знаеме дека универзумот е составен од милијарди starsвезди кои се групирани по со constвездија. Една од најпознатите starsвезди е starвезда Вега. Тоа е aвезда која се наоѓа во со theвездието Лира и е петта најсјајна starвезда на целото ноќно небо. Ако сме во северниот дел на небесната хемисфера, што е второ најсветло зад Артур. Сместено е само на растојание од 25 светлосни години од нашата планета и е една од најсјајните starsвезди во близина на соларен систем.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за gaвездата Вега и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

судири меѓу starsвездите

Вега е starвезда која се смета за нула по боја и визуелна големина. По одземањето на вредностите за сино-зелените филтри, индексот на боите на BV е нула. Од земјата, нулата е исто така нејзина очигледна големина. Поради својата голема брзина на вртење, покрај значителната разлика во температурата на површината, страда и од абнормално зарамнување, регистрирање површинската температура и на екваторот и на половите. Еден од половите на вездата е насочен кон Земјата.

Друга карактеристика на theвездата Вега е правливиот диск што ја опкружува theвездата. Пред милијарди години, сонцето можеше да биде опколено на овој начин. Тековниот диск Вега може да биде потекло на идните планетарни системи слични на нашите. Дури е можно денес да имате повеќе од една планета од типот Јовијан или Нептун. Дискот за прашина околу Вега вклучува остатоци од минати судири помеѓу астероиди. Тие исто така можат бидат мали протопланетарни објекти што се распаѓаат и формираат структури слични на нашиот Кајперов појас.

Вега е најсјајната starвезда во со theвездието Лира во северното лето. Во летните ноќи на северната хемисфера, често може да се види во близина на зенитот на средна северна географска ширина. Од географска ширина кон југ, може да се види на северниот хоризонт во текот на зимата на јужната хемисфера. Географската ширина е + 38,78 °. Theвездата Вега може да се види само на географски широчини северно од 51 ° југо, така што Вега не може да се види на Антарктикот или во најјужниот дел на Јужна Америка. На географска ширина од + 51 ° С, Вега продолжува над хоризонтот како циркумполарна везда.

Митологија на gaвезди Вега

Во античката грчка митологија, оваа starвезда е харфа на музата измислена од Хермес и дадена на Аполо за да му надомести за кражбата. Аполо му го даде на Орфеј и, кога умрел, Зевс ја претворил лирата во со constвездие. Вега ја претставува рачката на харфата.

Во кинеската митологија, постои loveубовна приказна за Чи Си, во која Ниу Ланг (Алтаир) и неговите два сина (β и γ Аквила) се одделени од нивната мајка hinин (Вега), која живее покрај реката во другата крајност . , млечен начин. Сепак, секоја година на седумнаесеттиот ден од кинескиот лунарен календар, ќе има мост, така што Ниу Ланг и Zи Ну можат да се вратат заедно за кратко време.

Името Вега (подоцна Вега) потекнува од транслитерацијата на арапскиот збор wāqi, што значи „да паднеш“ или „да слеташ“.

Theвездата Вега и егзопланетите

егзопланети на вега starвезда

Иако ова може да се промени наскоро. Група истражувачи се потпирале на години набудување за да ја анализираат околината на starвездата. Ако овие откритија се точни, егзопланетите што Вега може да ги има во својата орбита ќе бидат екстремни. Толку е близу до theвездата што се потребни помалку од два и пол Земјини дена за да се заврши полн круг. На пример, Меркур, планетата најблиску до сонцето, потребни се 88 дена за да се заврши една орбита. Вашата температура ќе биде другиот екстремен фактор.

Неговата просечна температура на површината е околу 2976 степени. Ова ќе биде втора најжешка егзопланета забележана досега. Истражувањето исто така може да помогне да се утврди дали theвездата Вега може да има и други егзопланети во близина. На крајот на краиштата, како што рекоа истражувачите, имаме работа со систем многу поголем од Сончевиот систем. Затоа, тие не можат да исклучат дека има и други планети околу theвездата. Во овој случај, единственото прашање е дали тие имаат можност да ги детектираат.

Егзопланети

Вега starвезда на небото

Во моментов, откриени се повеќе од 4000 егзопланети. Сепак, од сите светови надвор од Сончевиот систем, само неколку се навистина привлечни. Само неколку се наоѓаат околу starsвездите кои се толку светли или близу до Земјата, како Вега. Затоа, ако има планета околу theвездата, таа може да се изучува во многу детали. Откривањето на егзопланета околу Вега ќе биде многу позитивна вест, без оглед дали станува збор за свет во кој не може да се живее ниту од далечина.

Истражувачите откриле знаци кои можат да укажуваат на постоење на егзопланети. Theвездата Вега може да има врел Јупитер. Со други зборови, огромна планета, слична на Јупитер, орбитира многу близу до својата везда. Сепак, да се биде поблиску до theвездата отколку Јупитер е сонцето, тоа би било многу потопла планета. Може да биде и врел Нептун. Методот е ист, но се користи планета со маса слична на Нептун, Јупитер. Барем, според истражувачите, доколку постои оваа егзопланета, ќе има иста маса како Нептун.

Во теориите постои друга крајност за која се вели дека е карпеста планета. Тоа е, ние знаеме дека планетата Јупитер е гасовита. Во секој случај, иако планетата на нејзината starвезда беше се разбира, далеку надвор од зоната што може да се живее, па затоа не се соочуваме со интересна егзопланета за потрага по вонземски живот. Да се ​​биде толку близу до starвездата Вега, Оваа егзопланета проучува како да се надува како да е балон. Таква би била неговата температура што дури и железото може да се стопи во нејзината атмосфера.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за starвездата Вега, нејзините карактеристики и околината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.