Бурите Gerard Y Fien ни ја носат вистинската зима

Бура

на ги измачува Џерард и Фајн Не вратија во реалноста. По есента со топли температури, овие метеоролошки феномени не потсетуваат дека сме во зима. Од 16 јануари севкупно Автономни заедници на Шпанија се чувствуваат неговите ефекти.

За да знаете што се случува, ќе ви објасниме се што треба да знаете за овие две бури и какви се нивните ефекти и на градовите и на полињата и патиштата. Така можете да го земете должни мерки на претпазливост.

Што е клевета?

Торента

Цртеж кој го репродуцира минувањето на бура низ северот на Шпанија

Со ова име го нарекуваме метеоролошки феномен кој носи дождови, ветрови, па дури и снег. би можеле да кажеме дека е спротивно на антициклон. Бурите се формираат кога има воздушна маса со низок атмосферски притисок опкружен со други кои го претставуваат повисоко. Судирот на двајцата предизвикува нејзино појавување.

Атмосферски притисок околу 1013 милибари. Кога е пониско, започнува бурата. Можеме да кажеме дека тие дејствуваат како големи инки за топол воздух што циркулира внатре. Потоа се издига до горните слоеви на атмосферата. формирање на облаци и врнежи.

Од друга страна, бурите обично имаат времетраење пократок отколку антициклоните. И на некои и на други обично им се даваат имиња за да се разликуваат од минатите или идните. Но, откако ќе објасниме што е овој временски феномен и како се формира, ќе се фокусираме на тоа Жерар, Фајн и нивните последици.

лошата Џерард

Сквал Филомена

Ефекти од невремето Филомена во Мадрид

Хронолошки, бурите Жерар и Фајн се првите две од 2023 година. Жерар е пократок, откако пристигна на 16-ти и само 24 часа подоцна му отстапи место на Фиен. Можеме да ви кажеме дека првото беше предупредување за второто. Сепак, Џерард веќе не напушти пад на температурите, нивоа на снег околу Високи 600 или 700 метри и се акумулирал до 30 сантиметри на Пиринеите.

Но, иако донесе снег и на Кантабриските планини, најрелевантниот аспект на оваа прва бура беше дождот. Да ви дадам идеја, на пример, во Cantabria некои паднаа 80 литри по квадратен метар.

Исто така, на северниот брег на Шпанија, брановите веќе стигнаа до висок осум метри И температурите се многу намалени. Добар дел од нејзината вина лежи во силни ветрови. Во Галиција, ленти на до 160 километри на час. Сепак, Џерард помалку го зафати југот на Пиринејскиот Полуостров, нешто што се менува со доаѓањето на бурата Фиен.

Сквал Фајн е тука

Излеана река

Река поплавена од невреме

Ако чекорот на Џерард бил интензивен, уште повеќе ќе биде и оној на Фајн, кој исто така е а ладен налив и ќе бидат потребни повеќе денови за да исчезне. Од вторник има пад на температурите со влегувањето на Поларен студ. За возврат, ова ќе предизвика снег паѓа на многу ниски височини. Тоа веќе го прави само 500 метри надморска височина и ќе продолжи да се намалува. Можете да го направите тоа дури и на ниво на морето.

Всушност, тие се веќе дадени предупредувања за снег во сите северниот појас на Шпанија, Специјално во Галиција, Астуриас, Леон и Хуеска. Но и во остатокот од Кастилја и Леон, од север на Каталонија, на Мадрид и провинциите на Castilla-Ла Манча. Сепак, не само овој вид на врнежи ќе предизвика проблеми.

Тие, исто така, ќе продолжат, па дури и ќе ги интензивираат силен ветер и дожд. Исто така, ќе има и фиен скал посебна вирулентност во морето. Поточно во кантабриски Се очекуваат бранови над девет метри и ветрови со брзина поголема од 100 километри на час. Сепак, второто ќе влијае и на внатрешните провинции како што се Бургос или Сорија, со брзини поголеми од 90 километри. Тие дури ќе бидат дадени во Левантинска зона со иста вирулентност.

Ветерот ќе почне да губи од среда. Но, тоа не значи дека се подобрува временската состојба. За разлика од, ќе влезе повеќе поларен воздух y врнежите од снег ќе се интензивираат. Исто така, како што веќе ви кажавме, невремето со сиот интензитет ќе го претрпат и заедниците на југот на Полуостровот, кои беа помалку погодени во понеделник и вторник. Единствените области кои, според експертите, помалку ќе страдаат од тоа ќе бидат Estremadura y Канарските Острови.

Што се однесува до Baleares, известувањето исто така ќе стане портокалова од среда. Ќе има бранови над шест метри, иако може да се појават некои поголеми, особено на запад од Мајорка и Менорка. Но, во секој случај, како што ви кажавме, состојбата ќе се влоши во среда низ државата. А лошото време ќе трае барем до следната сабота, кога Фајен ќе го заврши преминувањето на Пиринејскиот Полуостров.

Првите последици од невремето Жерар и Фајн

Невреме во Навара

Невреме во височините на Навара

Иако најлошото од бурите Жерар и Фајн сè уште не пристигнало, неговите ефекти веќе се чувствуваат. На пример во Folgoso do Courel (Луго) се веќе собрани повеќе од 120 литри на метар квадратен на врнежите и во сезоната на О Ксистрал Тие се регистрираа ветрови со брзина од 169 километри на час. Слично на тоа, поплави се забележани во градови како што се Ларедо во Кантабрија или Бермео во Баскија.

Во второто, ситуацијата е потрагична, откако има смрт на една личност. Станува збор за човек кој, очигледно, бил во резерватот Урдаибаи. Силата на водите го одвлекла до морето. Поради тоа што бил брод на Црвениот крст кој го нашол телото во пристаништето Бермео.

Но, ситуацијата во овие локалитети не е исклучок. Во текот на Пиринејскиот Полуостров се одвиваат затворени патишта поради дожд или снег, како и сериозни проблеми предизвикани од ветрот.

Во заклучок, ги измачува Џерард и Фајн се случија во Шпанија. Тие се многу силни, пред сè, поради нивното слив со Атлантскиот антициклон се наоѓа западно од Азорските Острови. И тие ја погодуваат целата земја. Затоа, ве советуваме да преземете мерки на претпазливост. Ако не треба да патувате, оставете го автомобилот во гаражата и секако, држете се подалеку од брегот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.