Reforestum, апликација за борба против климатските промени преку пошумување

Пошумување

Слика - слика од екранот

Дали сакате да направите нешто што навистина помага во борбата против климатските промени? Еден начин да ја постигнете својата цел е едноставно со засадување дрво. Еден примерок може да апсорбира помеѓу 10 и 30 килограми јаглерод диоксид годишно, што, иако е малку, може да биде повеќе ако создадете своја шума.

Но, се разбира, за тоа треба да имате значително земјиште, така што еден начин да го постигнете тоа е со користење на шпанската апликација наречена Пошумување.

Пошумување го мери јаглеродниот отпечаток од активностите што ги извршувате секојдневно и го споредува со јаглеродот зафатен од шумата што сте ја создале на платформата. Шума што секогаш можете да ја имате под контрола, набудувајќи ги сателитските слики, фотографиите и известувањата што ќе ви дојдат. Покрај тоа, можете да го посетите ако сакате, бидејќи првата вистинска шума ќе се наоѓа во планината Паленсија во почетно поле од 4,6 хектари што ќе биде засадено во пролетта 2017 година.

Како создавате шума? Да се ​​стори тоа е многу лесно. Треба само да пристапите до мрежата, каде што ќе видите дека цената ќе биде означена, колку чини неговото одржување и јаглеродот што го зафаќа. Потоа, можете да изберете колку хектари сакате, локацијата и конечно да кликнете на »Креирај ми шума» за да продолжите со плаќањето. И подготвени. Веќе ќе имате своја шума.

Така, колку и да е мала вашата шума, ќе придонесете за ефикасна борба против климатските промени од дома, или со пристап до мрежата од вашиот компјутер или од вашиот мобилен, во кое било време од денот.

Сите можеме да придонесеме нашето зрно песок да имаме позелена, пожива планета. Сите можеме да сториме нешто за да спречиме ефектите од климатските промени да бидат сериозни.

Што мислевте за оваа иницијатива?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.