Облаци од мамут

облаци од маматус

Како што знаеме, во метеорологијата различните видови облаци се користат за да се знаат некои временски предвидувања што се должат на моментот. Секој вид облак има свој индикатор и извор на формирање. Една од најчудните обликувани облаци е облаци од маматус. Тие се прилично чуден вид облачни формации кои никого не оставаат рамнодушен. И аматерите и метеоролозите обрнуваат внимание и фотографираат чудни формации што ги имаат облаците од маматусот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за потеклото, карактеристиките и предвидувањата на маматусните облаци.

клучните карактеристики

маматусни облаци на небото

Во овој случај тоа не е тип на облак, туку неговите можни карактеристики се најважни. Постојат многу луѓе кои се воодушевени од чудните и живописни формации на овие облаци. И аматерите и професионалците од метеорологијата посветуваат големо внимание на овој вид облаци со изглед на мамут, кои понекогаш се појавуваат на небото. Еден од најпознатите примери на облаци од маматус е оној на метеоролошката слика што беше фатена во Небраска од НАСА по минувањето на бура во 2004 година. Оваа фотографија станува една од најрепрезентативните за означување на овој вид облаци.

Тековната класификација пронајдена во атласот на облакот што има 10 родови, 14 видови и 9 сорти, покрај тоа што покажува различни дополнителни карактеристики, се маматусни облаци. И, тоа е дека тој не е вид облак, туку начин за презентирање на основата на многу жанрови во еден вид. Сите вклучени жанрови се следниве: кумулонимбус, алтокумулус, алтоестратус, цирус, цирокулум и стратокумулус. Сите тие можат да ја усвојат оваа чудна форма што се состои од висечки испакнатини како големи или мали вреќи кои висат од небото. Многумина го поврзуваат со градите на животни од цицачи, па оттука и неговото име.

Како се формираат маматусни облаци

curубопитни и чудни обликувани облаци

Toе видиме каков вид на формација имаат овие сорти во зависност од условите на животната средина во атмосферата. Во многу наврати, тие се појавуваат во преостанатите области на зрели бури, што значи дека тие се оддалечуваат од набудувачот во неговиот најактивен дел. Повеќето области што одговараат на градите може да се видат во облаците на развој. Нормално, овие облаци достигнуваат огромен вертикален развој со типична структура во форма на наковална.

Во областите најоддалечени од активниот дел од облакот, кој е оној во кој се сместени силни струи во нагорна насока, тоа е местото каде што се појавуваат надолни воздушни струи. Тоа е една од причините зошто доведува до формирање на овие впечатливи гради и карактеристики на оваа формација на облак.

Низ целото небо имаме чудни облаци со каприциозни, па дури и застрашувачки формации во многу случаи. Облаците Маматус имаат бесконечни испакнатини кои се формираат поради до судир на силни вертикални опаѓања на воздухот. Тие не се облаци што самите можат да се формираат и да бидат поинаку класифициран тип, туку тие можат да се формираат од облаците споменати погоре. Секогаш кога има пад што го уништува против зголемувањето на неговото природно формирање, долната површина ќе резултира со класа грутки или гради што ќе му го дадат името на оваа iousубопитна формација на облак.

Една од најдобрите и највпечатливите формации се јавува кога се создава опаѓање во централниот облак на кумулонимбусот. Овие облаци обично имаат облик на наковална и се оние кои создаваат најспектакуларен маматус. И тоа е дека од основата на облакот тие почнуваат да висат спектакуларни грутки достојни да се видат.

Услови на животната средина на маматусните облаци

формирање на дојка

Toе видиме кои се неопходните услови на животната средина за формирање на маматусни облаци. Од најкласично потекло од конвективен тип. Сите облаци се формираат кога топлиот воздух што е помалку густ од студениот има тенденција да се крева. Овој воздух се крева како да е воздушен меур од водата. Поради оваа причина, топол воздух што е наполнет со водена пареа завршува со кондензација кога навлегува во други слоеви на поладен воздух и температурата се намалува на надморска височина. Така успева да формира микро капки кои за возврат ја доставуваат топлинската енергија во околното опкружување поради топлината на кондензација што предизвикува масата да се стреми уште повеќе како што продолжува процесот на искачување во висина.

Топлината што се ослободува за време на кондензацијата е потполно иста што требаше да ја примени сонцето за да добие испарување од истата капка вода. Ова е познато како латентна топлина на испарување. Егзотермичниот феномен е доста важен и предизвикува воздушните авиони што се искачуваат да достигнат брзина поголема од 100 километри на час., достигнувајќи да се искачи на тропосферата на повеќе од 15 километри висина. Ако има силен хоризонтален ветер на надморска височина од 5 или 10 километри, ќе се формира облак сè додека не удри во млаз ладен воздух што паѓа околу формацијата на облакот, што резултира во типична форма на наковална како кумулонимбус на облак.

Маматусите се ретки и спектакуларни. Тие понекогаш се јавуваат откако ќе се формираат силни атмосферски феномени, како што се на дното на облаците на кумулонимбусот. Иако се страшни, тие се безопасни.

Детали и предзнаци

Делот од формалниот облак што може да стане многу голем, пропорционално на областа во која се крева воздухот. Во областите кои се далеку од силни ажурирања, воздухот е заситен со влажност и почнува да се спушта заедно со микро кристалите што ги носи воздушната маса. Оттука наоѓаме формирање на гради. Секое испакнување означува едно од овие спуштања на воздухот во основата на облакот.

Што се однесува до предзнакот, присуството на овие облаци не сигнализира дожд или други драстични промени во времето. Феноменот е привлечен и спектакуларен особено на зајдисонце кога зацрвенетото сонце ги осветлува и контрастира сите кривини на испакнатините.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за маматусните облаци и нивните карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.