NOAA ги прима првите молња слики од сателитот GOES-16

Сателитот GOES-16 покажува молња

Оваа слика ги прикажува зраците што ГЛМ ги сними за еден час на 14 февруари 2017 година. Слика - НОАА

Громобраните видени од Земјата се импресивни, но ... дали можете да замислите да можете да ги видите од вселената? Сега тој сон може да се оствари, само дека наместо да бидеме во астронаутско летало, можеме да уживаме во сликите без да мораме да излегуваме од дома благодарение на геостационарниот молњар (GLM) што оди на сателитот GOES-16 на NOAA.

Благодарение на овие слики, метеоролозите ќе можат на многу полесен начин да предвидат каде ќе удрат гром и молња.

GLM е инструмент дизајниран за откривање на времиња во геостационарна орбита што пренесува податоци што до сега не биле достапни за научниците. Мапаторот непрестајно бара блесок во западната хемисфера, што ќе помогне во откривање на бури.

Ако има силен дожд, добиените податоци ќе покажат дали бурите губат сила или, напротив, се интензивираат. Овие податоци ќе бидат комбинирани со други податоци добиени од радарите и другите сателити и ќе бидат многу корисни информации за да се предвиди тешкото време., и да издаваме предупредувања и известувања со повеќе време однапред.

Гром гледано од сателит

Оваа анимација на ГЛМ покажува молња поврзана со систем што произведе силни грмотевици и некои торнада во Тексас на 14 февруари 2017 година. Слика - НОАА

GLM е исто така способен да открие молња во облакот, за што честопати се потребни најмалку пет минути за да се удри во земјата. Можеби тоа не изгледа како долго време, но клучно е да се предупредат сите оние кои вршат активности на отворено за формирање на бура и со тоа да се избегнат можни штети.

Ако сакате да дознаете повеќе за сателитот GOES-16, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.