K2

планински искачувања

El монтирање К2 Таа е една од оние што имаат репутација на една од највисоките и најопасните за искачување. И тоа е дека таа е втора највисока планина во светот и една од најопасните. Се проценува дека секој четврти поединец кој се обидува да го достигне врвот го губи животот. Да се ​​нарече диво планинско име, бидејќи е втор најголем број на жртви по Анапурна. Со оглед на опасноста што ја има, никогаш не било искачено во зима.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, географија, геологија, флора и фауна на планината К2.

клучните карактеристики

искачување на k2

Некои ја знаат оваа планина како Годвин-Остин и Чогори или Кету, во зависност од регионот. Бидејќи има висок индекс на опасност, многу луѓе го губат животот кога се обидуваат да го искачат, искачувањата никогаш не се прават во текот на зимата. Името на оваа планина првично беше назначено привремено од геодетот Georgeорџ Монтгомери во 1852 година. За тоа време постоеше Проектот за голема тригонометриска топографија. Сите планини во Каракорум требаше да се нарекуваат локални имиња, но некои се познати. Друго од дадените имиња се премногу стари и со текот на времето се обновуваат.

Тоа е планина која се наоѓа на северозапад од планинскиот венец Каракорум и е дел од големите планини што го сочинуваат хималајски опсег. Во рамките на групата на големите Хималаи е и планината Еверест. К2 се граничи со Кина и Пакистан. Таа е една од највисоките точки на планинскиот венец со доста стрмен и триаголен облик. Неговото олеснување е прилично неправилно, што го отежнува искачувањето дури и ако има добро искуство од страна на алпинистот.

Отприлика наоѓаме максимална надморска височина од 8611 метри надморска височина. Северната страна е многу пострмна од јужниот дел. Меѓутоа, ако ја анализираме целата топографија воопшто, ќе видиме дека нејзината географија е обележана со тикови на сите нејзини лица и не е видлива од повеќе градови. Неговиот врв и дел од падините кои се покриени со големи глечери во текот на целата година. Овие глечери имаат дебел слој снег кој се насобрал со текот на годините. Од своја страна, може да се видат некои леднички долини во основата.

Условите во животната средина присутни во близина на планината се доста сериозни, особено во горниот дел. Поради климатските услови во горниот дел на планината, постои постојан висок ризик од лавини. Сепак, времето на К2 е честопати непредвидливо, така што ризикот од несреќа може да се зголеми или намали при искачувањето. Обично, овој ризик се зголемува како што го зголемуваме искачувањето по надморска височина.

Кон е многу близу до планината и од таму имаш многу добар поглед на сите околни планини. Единствениот изводлив пристап за влез во овие области е преку долината Балторо.

К2 формација

k2

Toе видиме во какви услови се формирала оваа планина. Планинскиот венец Каракорам е салата на работ на евроазиската плоча. Овој раб е граница на плочата на која се судираат две тектонски плочи. Затоа, знаеме дека потеклото и формирањето на К2 е резултат на судир помеѓу две тектонски плочи: плочите Индика и Евроазија. Изгледот на оваа планина и потконтинентот започна да се движи на север пред повеќе од 40 милиони години. Ова движење на континентот произведе близина на тектонските плочи и нивниот судир.

Планината е составена од претежно метаморфни карпи. Производството на огромни количини на магма во зоната на субдукција се смета дека ги создава сите овие антички планински карпи. Сите овие метаморфни карпи започнале да ја умерат планината К2 за време на после Миоцен.

Флора и фауна на К2

монтирање k2

Ако не се осврнеме на флората и фауната што живеат на оваа планина, мора да знаеме дека климата, надморската височина и тешкотијата да се искачиме на сите падини спречуваат таа да биде планина каде што живите суштества добро се размножуваат. Постојат само неколку видови кои се прилагодени на овие екстремни услови и може да преживее на падините и падините.

Некои од птиците најмногу прилагодени само на овие неповолни услови на животната средина, можат да летаат во некоја од околината. Што се однесува до растенијата, преживуваат само мов, лишаи и други ниски растенија кои растат во и помеѓу карпите. Висините на кои расте е значителна, но не ја достигнува највисоката точка. Флората е целосно отсутна откако ќе стигнеме до областите во близина на самитот и на самиот самит.

Со текот на времето, живите суштества развиваат одредени прилагодувања за да преживеат во неповолни услови. Сепак, доаѓа време кога нема доволно основни хранливи материи од моите примарни производители да помогнат во воспоставувањето заедница на живи суштества. До височините до кои достигнува планината К2 не постои вид на размена на материја или енергија помеѓу различни живи суштества. Пронаоѓаме само остатоци од глечери и високи карпи, така што би можеле да кажеме дека преовладува абиотичката околина.

Качување

Оваа планина има мноштво патеки за искачување. Патеките на искачување на официјалните алпинисти кои станаа попопуларни се Абруцо и Магичната линија. Првиот се користи повеќе за искачување во втората е, можеби, најтешката патека од која било планина на планетата. За оние curубопитни, многу потешко е да се искачат од Монт Еверест.

За да добиете идеја, до 2004 година, 2.238 алпинисти се искачија на Еверест, додека само 2. се искачија на К246. На патеката Магична линија таа година, четвртиот и последниот алпинист беше крунисан.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планината К2 и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.