Ирисации: што се тие?

облаци од виножито

Во областа на метеорологијата, iridescence тие се предизвикани од феноменот познат како iridescence. Iridescences се неправилни дамки на боја во облаците во близина на сонцето или дури и на месечината. Овој оптички феномен може да се објасни со делумни или несовршени корони, бидејќи тие се создаваат со истиот процес на дифракција на светлината како и капките вода.

Во оваа статија детално ќе кажеме што се iridescences и кои аспекти имаат визуелно.

Што се iridescence

блескави облаци

Контурите на облаците и нивните нежни проѕирни филаменти, понекогаш ни даваат можност да набљудуваме прекрасни прикази на бои. Прекрасната ириденција која обично се јавува кај облаците со средна до средна големина Тоа се должи на феноменот на дифракција на светлината, кога зрачењето од сонцето или месечината удира под агол на огромен број ситни капки вода и ледени кристали со еднаква големина.

Ириденциите се неправилно распоредени низ облакот, иако најчесто е тоа што боите се распоредени во ленти кои ги зафаќаат рабовите на облакот, иако тие можат да се појават и како точки. Боите се многу чисти, суптилно се мешаат и окупираат нијанси на зелена и виолетова меѓу другите бои во видливиот спектар. Кај облаците со средна големина, ириденцијата често добива бисерна текстура. Облаците со блескави бои се почести отколку што се мислеше, иако овој оптички феномен често се занемарува. Носењето очила за сонце помага да се видат, особено ако сончевиот диск е покриен со дрвја, згради итн. Сепак, понекогаш бојата е толку интензивна што е тешко да се игнорира феноменот.

Ако од нашата позиција сонцето е блиску до облаците, силниот извор на светлина ќе не заслепува и ќе не спречи да ја видиме бојата освен ако не ги имаме споменатите очила за сонце или соодветен филтер, во тој случај ќе подлегнеме на магичното светло и боја . Интензитетот на различните нијанси многу варира, понекогаш гледајќи совршена мешавина на светли и многу светли бои.

Ириденцијата се должи на повеќекратните рефлексии што ги претрпува светлината кога пресретнува мали капки суперизладена вода и кристали мраз кои ги формираат високите и средните облаци во ref. Еден од клучевите за овој оптички феномен е присуството на хидрометеори со многу слична големина. Феноменот на пречки е одговорен за одвојување на различните бои на брановите должини што ги набљудуваме, модулирање на влезната светлина така што добиениот сигнал во некои области се засилува, а во други ослабен.

Ириденцијата можеме да ја видиме само кога сме позиционирани под прав агол во однос на областа на облакот што ја создал. Слични состојби може да се појават на површините на некои секојдневни предмети, како што се дамки од масло, меурчиња од сапуница или крилјата на одредени пеперутки и инсекти.

Оптички ефекти на iridescence

iridescence во метеорологијата

Нашата атмосфера е сцена на различни метеоролошки претстави, од кои многу се оптички феномени, создадени од интеракцијата на сончевата светлина со капките вода во соседната атмосфера, така што нашата сцена е шарена преку прекршување. Меѓу нив, можеме да именуваме ореол, виножито, ден и ноќ, iridescent.

Ириденцијата, особено, нема коронална симетрија, покажува дифузни, несовршени дамки на боја во облаците или ленти на боја околу рабовите. Од земјата, на пример, набљудувачите гледаат виножита наместо корони кога облаците се премногу мали за да создадат симетрични коронални јамки или кога Сонцето или Месечината не се директно зад облакот.

Облаците блескави се резултат на дифракција на сончевата светлина низ ситните капки вода или дури и ситните ледени кристали кои ги сочинуваат овие облаци, кои поединечно ги отфрлаат сончевите зраци. Поголемите ледени кристали создаваат ореоли, кои се предизвикани од прекршување, а не од iridescence. Исто така се разликува од виножитата предизвикани од рефракција кај поголеми капки од истата причина. Ако дел од облакот има капки или кристали со слична големина, акумулацијата на овој ефект може да предизвика тие да ја добијат својата боја.

Овој атмосферски феномен речиси секогаш се меша со виножитото, кога всушност е многу поинаков феномен, и покрај тоа што се формирал во исти услови. Бојата што се гледа во виножитото зависи од големината на капката и аголот од кој набљудувачот ја гледа.

блескави бои

iridescence

Сината што го формира внатрешниот прстен на круната е обично доминантна боја, но може да се забележат и црвена и зелена боја. Светлината на бојата се зголемува со униформноста на бројот и големината на капките. Како и кај круните, малите, дури и капки даваат најдобри визуелни резултати.

Боите на виножитото во видливиот спектар ги вклучуваат сите бои кои можат да бидат произведени од една бранова должина на видлива светлина, односно бои од чист или монохроматски спектар. видливиот спектар не ги исцрпува боите што луѓето можат да ги разликуваат. Дезаситените бои како розова или виолетова варијации како магента не можат да се репродуцираат со една бранова должина.

Иако спектарот е континуиран, така што нема бел простор помеѓу едната и другата боја, опсегот погоре може да се користи како приближување. Како и секој осветлен објект, во овој случај, капките вода суспендирани во атмосферата апсорбираат дел од електромагнетните бранови и го рефлектираат остатокот. Рефлектираните бранови се заробени со око и се толкуваат во мозокот како различни бои според соодветните бранови должини, а виножитото е еден од најпознатите примери за овој тип на оптички феномен.

Облаци поволни за iridescence

За да се случи оваа појава, покрај појавата на светлина и капки дожд, потребен е и поволен фактор на облачност, во случајов неодамна формираните облаци алтостратус или алтокумулус даваат најдобри услови за ириденција. Вреди да се напомене дека соларните iridescent имаат повеќе живописни бои, но многу пати интензитетот на светлината ги спречува да се видат. Спротивно на тоа, месечевата светлина произведува посветли бои, иако тие полесно се разликуваат.

Во нашата атмосфера, овој феномен може да се случи и во други ситуации, покрај други фактори, како што се копчињата што ги оставаат авионите. Ефектите на ракетите во горниот дел од атмосферата може да предизвикаат, меѓу другото, многу драматични и спектакуларни ефекти.

Кога ракета патува низ горната атмосфера, водената пареа од издувните гасови се кристализира за да формира ситни кристали од мраз. Кристалите ја дифрактираат сончевата светлина што расте за да произведат блескави бои. Постои, исто така, формација на облаци многу слична на iridescence, поларните стратосферски облаци, исто така познати како бисерни облаци или облаци од мајка на бисер, кои се облаци од светли пастелни нијанси.

Тие се составени од ситни ледени кристали кои тие се формираат на височина помеѓу 15 и 30 километри на температури околу -50 °C. Неговите ледени кристали делуваат како катализатори за стакленички гасови што се испуштаат од аеросолите.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за iridescence и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.