Iousубопитните облаци Келвин-Хелмхолц

Облаци од Келвин

Природата понекогаш е многу .убопитна. Иако нормално би било да се видат бранови во морето, понекогаш на небото има и бранови. Оваа нестабилност е позната под името на Облаци Келвин-Хелмхолц.

Тие се многу ретки, па затоа, кој има можност да ги види, треба да знае дека траат многу малку. Значи ... подгответе го вашиот фотоапарат или тетратката ако сакате да пишувате романи, бидејќи овие чудни облаци можат да бидат одличен извор на инспирација, како што беа за сликарот Винсент Ван Гог.

Кој ги открил и како се формираат?

Облаци

Облаците Келвин-Хелмхолц беа откриени од првиот барон Келвин и од физичарот Херман фон Хелмхолц. Тие изгледаат како бранови што го кршат океанот, нели? Па, тие всушност се формираат на сличен начин. Кога слојот подолу е погуст или има помала брзина од горниот, се појавуваат овие чуда на небото.

Кога се гледаат?

Тие се формираат во многу ветровити денови, кога воздушните маси имаат различна густина. Тие исто така може да се видат на пример за време на тропски циклони.

Нестабилност на Келвин

Како погоре, така и подолу

И тоа е дека благодарение на физиката на оваа curубопитна нестабилност, временските сателити можат да ја измерат брзината на ветерот над океаните. Така, тие можат попрецизно да знаат колку ќе достигнат брановите за време на бура, на пример.

Извор на инспирација

Theвездената ноќ

Ryвездената ноќ, од Винсент Ван Гог

Мислевте дека се шегуваме? Па еве доказ дека облаците Келвин-Хелмхолц исто така служат како извор на инспирација. Се верува дека тие го инспирирале сликарот Винсент Ван Гог, благодарение на што тој создаде едно од неговите ремек-дела: Theвездената ноќ.

Но, покрај тоа, тие исто така може да ве инспирираат напише роман. Сè е прашање на имагинација.

Дали некогаш сте ги виделе овие облаци? Дали ги знаевте


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.