GIF предупредува за реалната закана од глобалното затоплување

Глобално затоплување на планетата Земја

Се чини неверојатно, но а GIF може да нè предупреди на реалната закана што ја носи глобалното затоплување. Развиен е од британскиот истражувач Ед Хокинс, и покажува на многу едноставен начин како се зголемува температурата од 1850 година и колку сме близу до достигнување на 2 степени Целзиусови.

Зголемувањето на температурите е она што најмногу загрижува, а за возврат, најлесно може да се открие. Ако го надминеме прагот од 2ºС, последиците ќе бидат фатални. И ние сме многу блиску да ги достигне.

Хокинс, кој работи во Националниот центар за атмосферски науки на Универзитетот во Ридинг, во Велика Британија, тргна да ги илустрира промените што веќе се случуваат на различни начини за подобрување на комуникацијата, што беше подиректно. И очигледно, тој успеа. GIF покажува полигонална спирала која презентирајте ги информациите само види го.

Секој чекор претставува зголемување на температурите, кои се менуваа од месец во месец и деценија по деценија. Кога ќе видите дека сите се вртат во иста насока, на крајот завршувате загрижени, бидејќи добивате јасна и директна порака: глобалното затоплување е реално, а од 1850 година не престанува да се зголемува. Овде можете да го видите GIF-от:

Ед Хокинс Гиф

Како што може да се види, од 1990 година се случи најголемиот скок. Работата е сериозна. Рекордите на температурата се кршат во последно време секој месец, и ако тоа продолжи, скоро е сигурно дека пред да замислиме, глобалната просечна температура ќе се зголеми за страшните два Целзиусови степени.

Затоа е вистинска закана со која ќе мора да се соочиме што е можно побрзо. Додека светските лидери се оние кои можат да направат повеќе за планетата, обичните граѓани можат и мора да направат нешто, вклучително и рециклирање, повторна употреба, не загадувајили заштедете вода.

Заедно можеме да ја подобриме ситуацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.