Куриозитети за снегот што не сте ги знаеле

Среде зима, кога голем дел од Европа и Северна Америка се покриени со снег, интересно е да се знае повеќе за појавата на снежни врнежи за подобро да се разберат. Од оваа причина ќе ви кажеме 4 куриозитети за снегот тоа сигурно ќе ве изненади.

Ајде да знаеме повеќе за неа.

Снегот може да биде розов

снежно-розова-лубеница

Нормално, бојата на снегот е бела, бидејќи површината ја рефлектира сончевата светлина, испраќајќи ја назад во вселената, но може да биде и розова поради присуството на микроалги што може да достигне милиони копии за секој сантиметар снег како што споменавме во Оваа статија, или други бои ако се мешаат со контаминација.

Снегулката не е минерал

Минерал е хомогена цврста материја која има дефинитивен (но не и фиксен) хемиски состав и подреден атомски аранжман. Мразот не е вообичаена состојба на вода, а течната вода нема уредна структура, па затоа не се смета за минерална.

Кина го слави најголемиот фестивал на снег

Познат е како фестивал на скулптури на мраз и снег во Харбин и се одржува секоја година од јануари 1963 година. Оттогаш, жителите и посетителите уживаа во некои прекрасни скулптури направени од материјал што, во Харбин, трае долго време откако просечна температура -18,3ºС во првиот месец од годината.

Снежи на други планети

Снег на Марс. Слика - НАСА

Можеби ќе помислиме дека врне снег само овде, на планетата Земја, но би згрешиле. Снег паѓа и на Марс и ВенераИако не е исто како што гледаме: во првиот, тоа е јаглерод диоксид што паѓа во форма на магла, додека во втората, снегот е испарен од пирит од високи температури.

Дали знаете други iosубопитства за снегот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.