Цирусни облаци, curубопитни како малку

Цирусни облаци

Cirrus uncinus

Од своето потекло, имагинацијата на човечкото суштество се обиде и сè уште продолжува да ги прави облиците на облаците, да гледа ликови од приказни или легенди на небото. На цирус Тие се еден вид облак што ни го прави многу лесно, бидејќи можеме да ги гледаме практично во текот на целата година, па затоа може да се каже дека тие нè придружуваат во нашиот секојдневен живот.

Сега, како се формираат и какви видови постојат? Пронајди.

Цирус пршлен

Цирус фибратус

Облаците од цирус, или попознат како цирус на шпански јазик, се еден вид облак што се состои од ледени кристали, бидејќи тие се на температура од 40 степени под нулата. Тие се појавуваат на голема надморска височина, помеѓу 8 и 12 км, така што авион, при нивното преминување, може лесно да ги деформира, додека патниците издржуваат мали турбуленции. Но, и покрај сè, тие се многу iousубопитни облаци тие ја заробуваат топлината, но ја одразуваат и сончевата светлина.

Кога ќе ги видите на небото, особено ако е лето и помина долго време без ниту еден дожд, време е да се радувате: обично се знак на фронтален систем, па дури и бура. Но, ако видите дека има големи слоеви ... држете се настрана, бидејќи овие формации ги придружуваат ураганите.

Цирусни облаци

Цирус фибратус

Постојат неколку видови на цирус, како што се:

  • Цирус фибратус
  • Цирус кастеланус
  • Цирус флокус
  • Cirrus spissatus

Како што рековме, тие се тип на облаци што никогаш не се заморувате да ги гледате. Тие донесуваат многу впечатливи форми, достоен за снимање со камерата. Тие исто така го покануваат умот да го одвлекува вниманието и да се исклучи, нешто што од време на време воопшто не боли, нели? 😉

Што мислите за облаците од цирус? Дали тие понекогаш ве потсетуваат на некое битие - вистинско или измислено - што сте го виделе на телевизија, во книги или во списанија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.