Бриникула или прст на смртта, циклонот на морето

Бриникула

Ако некогаш имате можност да отпатувате на ладно место како континентот на Антарктикот и ако се осмелите да влезете во водите, бидете многу внимателни. Веројатно ќе наидете на морски циклони, кои се познати под името на бриникула, или рака на смртта.

Тоа е спектакуларен приказ на природата, можеби нај изненадувачки од сите што се случуваат во океаните. Дали сакате да знаете како се формира?

Прст на смртта

На планетата Земја сè сè уште не е откриено, и всушност, дури во 1960 година се знаеше дека бриникулата навистина постои, а во 2011 година беше снимен за прв пат во временски пропуст. Но, што е тоа Па, оваа curубопитна појава е всушност леден сталактит што се формира во водите на Антарктикот поради разликата во температурата и на површината (што е околу -20ºС) и во длабочините (од - 2 ° C). Така, протокот на солена вода, чија температура е неколку степени под нулата, доаѓа во контакт со океанската вода, која е потопла, и со тоа се формира леден сталактит.

Отпрвин многу потсетува на шуплива цевка мраз што расте надолу. Внатре во него има вода што е екстремно студено и дека има висока концентрација на сол, која се акумулира во каналите. Во оваа фаза тоа е кревка формација, бидејќи theидовите се тенки и треба да се „храни“ со солта за да продолжи да расте. Сепак, за да се случи ова, условите мора да бидат како што следува:

 • Водата околу цевката треба да биде малку помалку солен раствор од оној што е внатре во него.
 • Вода не може да биде премногу длабоко.
 • Водата во областа треба да се одржува смирен.

Сценско

Ако условите се соодветни, можете да стигнете до дното и да одите далеку по удолницата. Во меѓувреме, ќе остави мрежа од мраз што ќе го направи она што најдобро го прави: замрзне сè што е на својот пат, било да е тоа starsвезди или морски ежови, риби, ракови ... што и да е. Инаку, едноставно ќе избледи.

Покрај тоа, „раката“ е толку студена и толку густа што со напредувањето не ја губи стабилноста, така што ја одржува својата форма, па дури и се зголемува во големина при влегување во морето, бидејќи има изолационен слој формиран од млазот на ладна солена вода што тече надолу. Овој слој спречува да се загрева, така што ќе продолжи да се спушта и да создава повеќе мраз. Тоа е затоа што солта предизвикува паѓање на точката на замрзнување… повеќе. Така, brinicle станува посилен, повеќе изненадувачки ако е можно.

И тоа е дека солта, додека бринкулата продолжува да се замрзнува, излегува од наведената формација, што ја прави околната вода посолена. Може да се каже, и нема да се лажеме, дека овој феномен „се храни“ со сол, па одново и одново циклусот продолжуваше ... сè додека не дојде до значителни промени во температурата или длабочината на океанот.

Антарктикот

Големината на бриникулата е ограничен. Dependе зависи од водата што ја опкружува, длабочината на водата, како и растот на мразот што го има едниот или другиот. Во секој случај, тоа е импресивно.

Оваа формација беше снимена за прв пат во 2011 година, на островот Разробак, Антарктикот, од страна на Кетрин ffефс и камерите Хју Милер и Даг Андерсон за Би-Би-Си. Температурата на морето беше околу -2ºС, но тие се осмелија да нуркаат со соодветна облека, а нивната храброст несомнено беше наградена со моќта. грабар еден од најневеројатните природни феномени што се гледаат на Земјата, поточно во замрзнатото море на место исто толку импресивно како Антарктикот.

Така, под површината покриена со мраз, каде што поларните мечки, морските лавови, пингвините и другите животни одат во текот на нивната секојдневна рутина во потрага по нешто за јадење, авиони со ледена вода доаѓаат во контакт со море што, добро е многу студено, е доволно жешко за да се формираат таканаречени морски циклони, попознат под името бриникула или прст на смртта.

Антарктички континент

Имаме уште многу да научиме од природата, и веројатно е дека таа сè уште има повеќе од едно изненадување за нас. Не е познато кога човекот повторно ќе види вакво шоу, познато е дека кога повторно ќе се восхитувам.

Што мислиш? Интересно, нели? Бриникулата напредува брзо, влече сè што ќе најде со него. Значи, ако некогаш имате можност да ја видите една одблизу, уживајте во тоа it но од далечина, за секој случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  ВАORTНО Е ДА ПОДлабоко отидете во оваа тема благодарам за сè