WIFI термостат

WIFI термостат

Можеби сте чуле за тоа WIFI термостат или паметен термостат. Веројатно мислите дека е нешто слично на термостатот Нетатмо. Тоа е затоа што тие први се појавија. На овој начин, може да се даде добар технолошки скок во нашите домови. И, тоа е дека кога ќе пристигнат мразовите и грубите ниски температури на зимата, ќе започнеме да се прашуваме дали е потребно греење или не дома. Од една страна, треба да бидеме топли, но од друга страна, се плашиме од тие високи сметки за електрична енергија.

Toе разговараме за WIFI термостатот и ќе ги анализираме сите негови карактеристики. Покрај тоа, ние ќе ги потенцираме предностите и недостатоците на неговата употреба. Ако сакате да дознаете повеќе, продолжете да читате

Што е WIFI термостат?

Различни функционалности на WIFI термостатот

Кога зборуваме за греење, не сфаќаме дека технологијата напредуваше на огромни нивоа и дека многу од производителите се загрижени за издавањето сметки. Тие ги подобруваат приносите и бараат алтернативи што ќе нè натераат да ја намалиме потрошувачката на електрична енергија. Технолошкиот систем меѓусебно поврзан со интернет-податоците се развива со години. Така, тоа ни овозможува да ја оптимизираме употребата на греење со поголема удобност.

Замислете дека можете да го вклучите вашето греење кога ќе ја напуштите работата, така што кога ќе се вратите дома, околината ќе ви биде топла. Ова го прави WIFI термостатот. Тоа е електронски уред способен за регулирање на температурата на греењето на куќата од мрежата WIFI. Така можеме да го контролираме од апликација за паметниот телефон.

Ова беше голема логичка револуција во термостатите и значително ја олесни контролата на грејачите. Ова претходно беше недостижно.

Паметни термостати

Прилагодете WIFI термостат

Покрај вклучувањето на функционалноста за контрола на WIFI од нашиот паметен телефон, тоа вклучува и други функционалности кои ни помагаат да ја подобриме удобноста, заштедите и да ја подобриме општата употреба. Ова значи дека паметен термостат е во состојба да учи од нашите навики и да знае која е идеалната температура за нас. Има програми за временска прогноза во кои е во состојба да предвиди зголемување или опаѓање на температурите. Покрај тоа, тој ни нуди целосни информации за потрошувачката и ни овозможува да воспоставиме буџети.

Сето ова ни помага во потрошувачката и удобноста да го направиме животот малку поудобен. Тој е во состојба да открие дали сме ја напуштиле куќата за да ја прилагодиме температурата и да ја оптимизираме потрошувачката. Овие функционалности нè спасуваат од добра нотка на сметката за електрична енергија. Со овие неколку прилагодувања ќе ни помогнете да ги подобриме навиките на потрошувачката, бидејќи термостатот прави работи за нас.

Заштеда на електрична енергија е нешто што го загрижува населението се повеќе, бидејќи цената на електричната енергија постојано расте. Затоа, имаме неколку опции: или имаме греење и ја зголемуваме цената на сметката, или ладиме без тоа. Сега ова веќе не се случува благодарение на постоењето на овие термостати.

Според производителите на WIFI термостатот, заштедите доаѓаат од можноста за оптимизирање на употребата на греењето и часовите што остануваат во функција. Тоа е, овие термостати се во состојба максимално да ја забрзаат својата работа без да изгубат удобност апсолутно Сепак, конвенционалниот термостат не работи според истите оптимални критериуми за употреба. Не ги зема предвид вашите распореди, ниту изолацијата на куќата или надворешната температура.

Сето ова прави тие секогаш да работат на ист начин и сигурно се троши голема количина енергија во моменти кога може да се запре.

Аспекти што влијаат на куќата

Термостати дома

Паметните термостати земаат предвид неколку фундаментални аспекти на домот за да се намали потрошувачката. Меѓу овие аспекти наоѓаме:

 • Нашите животни навики се различни во секое семејство. Конвенционалните термостати секогаш работат на ист начин. Сепак, WIFI термостатот се прилагодува на нашите распореди. На пример, термостатот знае во кое време се враќаме дома и дека стабилната температура што ви се допаѓа е 20 степени. Ако денот е постуден од нормалното, котелот ќе се активира околу 40 минути порано од друг ден, така што температурата е стабилна кога ќе се вратите дома. Од друга страна, денот може да биде потопол и ви требаат само околу 15 минути за да ја загреете просторијата.
 • Земи во предвид изолациони материјали во домот да се пресметаат загубите на греење. Ова дополнително ги оптимизира перформансите.
 • Предвидување на времето. Тој е способен да управува со метеоролошките информации за да функционираат според надворешните температури.

Сите овие функционалности во голема мера ги подобруваат перформансите на греењето во домот и заштедуваат енергија и пари.

Кој го користи WIFI термостатот?

Паметно програмирање на термостат

Овој тип на термостат е дизајниран за разни типови на луѓе. Со тоа што можеме да ја контролираме удобноста на нашиот дом, постојат многу можности што ни ги нудат врз основа на навиките. На кратко, тие го прават животот многу полесен и ни помагаат да заштедиме пари.

Некои можеби се прашуваат за какви луѓе е дизајниран паметниот термостат. Па, еве ги најважните:

 • Луѓе кои поминуваат многу време надвор од дома. Ова е затоа што кога ќе дојдат дома им е ладно. Ако имаат конвенционален термостат, ќе треба време да се активираат и ако го остават вклучен, ќе трошат енергија и ќе влијаат на цената на светлината.
 • За куќи кои имаат конвенционални термостати и добиваат многу висока сметка за електрична енергија.
 • Во канцеларии, комерцијални простории и продавници кои треба да одржат добра удобност за клиентите. Добар начин да се добие подобар профит е да се намалат трошоците за производство. Кој подобар начин да заштедите сметка за електрична енергија со WIFI термостат.
 • Луѓето кои имаат изнајмена куќа е добра опција да избегнат плаќање на вишок сметки.
 • За оние домови кои имаат студена клима и страдаат од ниски температури многу денови во годината.
 • Сите оние куќи кои имаат стара изолација.
 • За семејства со мали деца или постари луѓе кои бараат поголема грижа.

Ги наоѓате најдобрите WIFI термостати кои се компатибилни со различни видови грејачи и можете да ги програмирате кога сакате. Постојат и такви што се жични и оние што се користат за индивидуален котел.

Се надевам дека со овој напис ќе одлучите да заштедите на сметката за електрична енергија и да започнете во светот на паметното греење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.