ГИС (географски информациони системи)

Слоеви на информации во ГИС

Технологијата ги револуционизира постојните информации во сите области на науката. По раѓањето на компјутерите, информативниот систем беше наречен збир на компјутерски алатки способни да обезбедат информации за што било преку компјутерски програми. Еден од овие информациони системи што помогна да се добијат податоци од физичкиот простор се ГРУ. Акронимот значи географски информациски систем и се оние кои обезбедуваат голема количина на податоци за просторот.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките на ГИС и важноста што ја имаат денес.

Што е ГИС

ГРУ

Тоа е информациски систем кој содржи голема количина на податоци и работи преку компјутерски алатки познати како софтвер. Специфичниот објект што се изучува е физичкиот простор и поради оваа причина се нарекува географски информациски систем или ГИС. Тоа е специфичен софтвер кој им овозможува на сите корисници интерактивно да се консултираат, сакаат ефикасно да презентираат збир на географски информации што се однесуваат на одредена територија. Ова е како со поврзување на мапи со бази на податоци може да имате одлични информации за просторот.

Овој тип на мапа помага да се визуелизираат сите податоци што се добиени од земање примероци со цел да се рефлектираат и поврзат сите географски појави од било кој тип. Тоа е, наоѓаме ГИС кои имаат голема количина на информации, како што се патоказ, земјоделски парцели, густина на население, дистрибуција на вегетација, живеалиште на одредени видови животни итн. Со информациите добиени преку земање мостри мапите може да се направат со слоеви на информации во која ќе се рефлектираат сите податоци.

Тоа е, можеме да имаме мапа на специфичната територија што сакаме да ја проучиме и да додадеме слоеви на географски информации што се добиени со земање примероци. Откако ќе го додадеме слојот за информации на географската карта, добиваме географски информациски систем. Можеме да имаме, на пример, живеалиште на еден вид и негово изобилство преку мешавината помеѓу географската карта и слојот на информации.

ГИС ви овозможува да пребарувате и да ги презентирате резултатите во веб-средини и на мобилни уреди на брз и интуитивен начин. Благодарение на овие информациони системи, може да се решат големиот број на комплексни проблеми што се јавуваат како резултат на планирањето и управувањето со територијата. Оваа леснотија со која можат да бидат изложени информациите ги направи географските информациони системи драгоцена поддршка при донесување одлуки за различни проекти.

Земање примероци и информациони системи

Познато е дека денес ние создаваме и чуваме информации континуирано. Оваа информација се зголемува и може да се каже дека сите овие податоци не можат да се чуваат на уредите како што беа претходно. Човечките суштества придонесуваат за раст на информациите, но не се единствените. Помеѓу машините тие исто така генерираат комуникација што создава големи количини на податоци кои се важни за управувањето. На пример, постојат бројни дигитални сензори кои се инсталирани во контејнери за да се одреди трасата што е направена за време на испораката на пакетот. Сите овие информации се испраќаат до транспортните компании за да ги оптимизираат испораките и трошоците на компаниите.

Истото важи и за географските информации. Просторизација на информациите Може да ни помогне да видиме што, каде и зошто се случуваат разни работи во нашето опкружување. Благодарение на географијата и геологијата ги знаеме различните карактеристики на површината на Земјата. Ако го комбинираме она што ни го дава науката со реализација на земање примероци и различните податоци што ги имаме од информатички систем, ќе го создадеме ГИС.

Примероците се вршат на итеративен и асимптоматски начин. Ова значи дека информациите постепено се добиваат додека не се откријат нови информации. Toе дадеме пример за подобро разбирање на примероците што се користат за да се добие слој на информации. Претпоставуваме дека сакате да го проучите опсегот на еден вид елени. За да ги добиете овие информации, прво мора да извршите земање примероци. Во ова земање примероци, ќе се направи пребројување на местата за гледање на споменатите видови елени и ќе бидат забележани географските координати на местото каде што е забележано.

Множеството на сите географски координати на попрецизен начин ја одредува областа на дистрибуција на овој вид. Множеството од сите овие информации е зачувано во информативен слој. Подоцна, го додаваме овој слој на информации на географска карта што ја имаме за конкретниот регион. На овој начин, ја имаме целата географска област низ која се дистрибуира видот на елени и можеме да ги знаеме карактеристиките на неговото живеалиште.

Важноста на географијата во ГИС

Откако ќе ја анализираме големата количина на информации што ги имаме, гледаме дека има премногу податоци за да се изврши. Науката го опишува светот во кој живееме и има сè повеќе информации за тоа. Ова значи дека ние треба да ги класифицираме информациите на некој начин. Во ГИС ги наоѓаме сите специфични компоненти кои ни помагаат да можеме ефикасно консултирање и анализа на географските информации на една територија.

Оваа географска информација е она што има просторна компонента. Ова исто така може да се совлада како локација и атрибутивни информации што детализираат повеќе информации за предметната ставка. Друг пример е да се дефинира со човек на улица како просторни координати.

Употребата на ГИС во голема мера ја олесни визуелизацијата на податоците добиени на мапата. Денес ГИС се користи за скоро секој проект и за пребарување на географски информации. Од транспортните компании до проценка на влијанието врз животната средина, ГИС станаа основна алатка.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ГИС и неговата важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.