RH

влажност помеѓу дрвјата

Еден од најчесто користените термини во метеоролошките и метеоролошките извештаи е оној на релативна влажност. Иако секојдневно го слушаме на телевизија и радио, малкумина од нас знаат што значи ова.

Терминот релативна влажност Тоа не значи ништо повеќе од можноста на воздухот да апсорбира повеќе влага.

Да претпоставиме дека во временски извештај сте слушнале релативна влажност: 40%. Ова значи дека, од влажност Можно е воздухот да има услови што владеат во тоа време (притисок и температура), има само 40%.

Како што можеби сте забележале, воздухот не може да прими неограничена количина на влага, затоа ако се прави секој ден густа магла, каде релативната влажност е 100%, ако некое лице потее, многу е тешко да се испари потењето, што значи дека елиминацијата на телесната топлина не е толку брза, предизвикувајќи жештини и општа непријатност.

Кога релативната влажност на воздухот достигнува 100%, таа достигнува она што е познато како точка на сатурација.

Како и сите материјали, и воздухот има ограничување да апсорбира влага. Замислете дека сте истуриле чаша вода на масата и сакате да ја исушите со крпа. Во зависност од каков материјал е направена крпата, може да апсорбира повеќе влага од друга направена од друг материјал, но доаѓа време кога веќе не може да собере повеќе вода и мора да ја извадите.

Истото се случува со воздухот, и кога ќе се достигне оваа точка, тој веќе нема капацитет да продолжи да прима влага, и водена пареа кондензира, најчесто предизвикувајќи феномени како роса, магла, магла или мраз.

Разликата помеѓу релативната влажност и апсолутната влажност е дека првата е процентна мерка, односно колку проценти вода може да содржи воздухот, таа ја има; Наместо тоа, апсолутната влажност е мерка за количината на вода по тежина што ја содржи воздухот и се користи за да претставува грамови или килограми.

Слика: Заедничката Ризница


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фрида dijo

  Многу добро објаснето. Благодарам многу

 2.   Погледни dijo

  во асцендентна воздушна парцела се намалува апсолутната влажност?

 3.   Виктор dijo

  Мене ми стана јасно, ми се допадна објаснувањето. Поздрав.

 4.   Ноел Леандро dijo

  Одлично објаснување ……… .. Мислам дека колку е помала релативната влажност, потењето ја отстранува топлината од моето тело побрзо затоа што воздухот апсорбира повеќе топлина co .. ладење

 5.   Емили Итамар Улаури Хименез dijo

  благодарам за сè КИСИ

 6.   Хавиер А. Дијаз dijo

  Спектакуларно ... одлично објаснување