Lenвезда на Белен

Lenвезда на Белен

Според христијанската традиција, Lenвезда на Белен Тоа е theвездата што ги води Магите до родното место на Исус Христос. Евангелието по Матеј споменува дека волшебниците виделе како Витлеемската starвезда се појавува на Запад, иако не кажа дали станува збор за планета, starвезда или други астрономски феномени. Според пишувањето, мудриот човек патувал со starвездата и застанал на местото каде што се родил Исус. Лекарот го ставил во контакт со еврејскиот крал. Ако беа грчки или римски астрономи, тие можеа да ја поврзат starвездата со пол -starвезда, планетата крал и Регулус, кралската starвезда. Ако се од Вавилон, можат да го поврзат со Сатурн (Каивану). Во секој случај, најверојатно Сириус е назначен од „трите кралеви“ на појасот Орион.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките на theвездата на Витлеем и некои од нејзината историја.

Мистерија за starвездата на Витлеем

види ја theвездата на Белен

Витлеемската Starвезда е една од најголемите мистерии поврзани со Христовото раѓање. Дали е тоа изум на Свети Матеј, натприроден факт или астрономска визија? За да го дешифрирате, треба да знаете кога се родил Исус и кои се мудреците од Исток.

Во врска со детството на Исус, Ние учиме само од Евангелието на Свети Матеј и Свети Лука, па дури и двете се различни. Во оваа смисла, Сан Матео има поширок опсег. Всушност, фактот дека некако не знаете што е Витлеемска Starвезда, очигледно е поврзан со датумот на Христовото раѓање, но ова е големо нерешено прашање: кога се роди Исус? Да бидам точен, не е роден пред 2021 година. Нашиот датум е неточен и не се совпаѓа со раѓањето на Исус. Да, најлошото е што ниту еден научник не се осмелува да даде конкретен датум и во моментов ништо не може да се направи.

Историја на starвездата на Витлеем

приказна за Исус Христос

Кога царот Цезар Август наредил попис, Евангелијата го опишуваат раѓањето на Исус, што се случило помеѓу 8 и 6 п.н.е. В. „Сите ќе бидат регистрирани во нивниот град на потекло. Јосиф од семејството Давид го напуштил Назарет, градот Галилеја и отишол во Витлеем, Јудеја, градот Давид, за да се пријави кај својата бремена сопруга Марија. Исто така, се совпаѓа последните години на кралот Ирод, кој починал во 4 п.н.е. В. Денот на затемнувањето на Месечината. Две делумни затемнувања на Месечината беа регистрирани на 13 март и 5 септември

Ирод му рекол на докторот: „Оди во Витлеем и внимателно дознај ја состојбата на детето; кога ќе го најдеш, извести ми, и јас сакам да одам да му се поклонувам “. Но, мудрите луѓе не се вратија, знаејќи ги намерите на Ирод, и се вратија по друг пат. „Мудрите луѓе го исмејуваа Ирод и тој беше многу лут. Тој им нареди на луѓето да ги убијат сите деца помлади од две години во четирите кралства “.

Во тоа време, Исус имал 2 години. Знаејќи го датумот на смртта на Ирод и датумот кога ги уби децата под двегодишна возраст, непосредно пред неговата смрт, Датумот на раѓање на Исус е 7 или 6 п.н.е Во 2008 година, тим археолози од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим пронајдоа стотици тела на деца од 0 век од нашата ера, на возраст од 2-XNUMX години, за време на ископувачкиот процес, што се совпадна со Масакрот на Ирод.

мудри луѓе

Без разлика каква беше Bвездата на Витлеем, мора да бил славен настан што го предизвикал интересот на Магите, но тоа не е случај со другите граѓани. Свети Матеј беше единствениот што ги спомна Магите и не му ја даде титулата крал, ниту неговото конкретно име, ниту неговиот број. Титулата крал им била доделена во третиот век. Во четвртиот век, теолозите Ориген и Тертулијан зборувале за тројцата мудреци, а во осмиот век биле именувани Мелхиор, Гаспар и Балтасар. Магионичарите се мудри луѓе и научници кои го знаат небото и можните идни небесни настани.

Тие го објаснија системот на симболи што претставува приближување на планета до друга планета или влегување и излегување од со constвездието на starsвездите. Тие се и астролози. Магите биле претставник на трите познати континенти во тоа време; Азија, Африка и Европа. Тие се претставници на целиот познат свет.

Што може да биде starвездата?

спој на планети

Планетарен спој се случил во 7 п.н.е. В., што не е вообичаено. Планетата Јупитер помина скоро пред Сатурн дури 3 пати за кратко време. Ова се случи во со theвездието Риби. Волшебникот го објасни овој факт како: меѓу Евреите (Риби) се роди голем крал (Јупитер) на правдата (Сатурн). Симболот на рибата е поврзан со античкиот симбол на христијанството, а некои научници од оваа тема истакнуваат дека е изведен од положбата на Јупитер и Сатурн во соelвездието, па дури и е поврзан со раѓањето на рибарот, Исус .

Според Пророкот, доаѓањето на Месијата било очекувано, и овие знаци укажуваат дека тоа се случува, барем за Магите од Исток. Јупитер е главниот бог, а Сатурн е неговиот татко. Кој голем настан може да бара раѓање на Месијата? И имаше не само спој на планети, туку три пати. Цареви, богови и рибари, симбологија во согласност со појавата на голема фигура, барем за оние што го чекаа Месијата.

Можеби станува збор за моќна супернова, starвезда десетина пати поголема од сонцето што експлодираше, но за тоа нема запис и не е оставена на небото. Нешто прекрасно се случи на 31 март 5 година п.н.е. В. Нова starвезда го осветлува небото. Новите се starsвезди кои стануваат многу светли, не толку светли како супернови, но се импресивни. Новата starвезда блескаше 70 дена и волшебниците ја следеа на исток. Кога стигнаа во Ерусалим и Ирод ги виде, starвездата сјаеше на југ, непосредно пред зори, над Витлеем.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за theвездата на Витлеем и неговата историја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.