Земјотрес со јачина од 8,2 степени ја тресе Алјаска, предизвикувајќи предупредување за цунами

Земјотрес во Алјаска

Секој ден се случуваат земјотреси. Повеќето од нас не се во состојба да ги почувствуваат, бидејќи тие се толку слаби што тешко ја тресат земјината кора, но има и други кои покрај земјотресот можат да го активираат алармот за цунами, со што може да се предизвика поголема штета. Тоа е случај со оној што ја потресе Алјаска Денес, вторник.

Со јачина од 8,2 степени по Рихтеровата скала, која се движи од 0 до 10, овој феномен е забележан од страна на американскиот геолошки институт.

Земјотресот, кој се случи длабок 10 километри, е откриен на 256 километри југоисточно од Кинијак, град на северозападниот брег на Алјаска. Во моментов, нема штета за жалење, но како што рековме, активирана е предупредување за цунами и, всушност, властите на земјата ги повикаа оние на крајбрежјето да бараат засолниште. Покрај тоа, Пацифичкиот центар за предупредување за цунами (PTWC) ги повика да се оддалечат од ниските места.

Мора да се земе предвид дека предупредувањата не значат дека ќе се појави овој феномен, туку тоа можно е да се случи. Како што објаснува Канцеларијата за вонредни состојби во Енкориџ, „предупредувањата за цунами значат дека е можно цунами со голема поплава или веќе се случува“. Овие морски феномени се многу опасни, бидејќи брановите што ги генерираат може да се измерат до 19 метри; и најлошото не е тоа, најлошото е што тие можат да се појават неколку часа по земјотресот.

Цунами

Затоа, ризикот е реален и превенцијата е многу важна. Тие тоа добро го знаат, не само на Алјаска, туку и во Британска Колумбија (Канада), крај бреговите на Хаваи и брегот на САД до границата со Мексико.

Се надеваме дека ништо нема да се случи, но ако на крајот се случи, ќе бидете информирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.