5 вистини за глобалното затоплување

Планети на глобалното затоплување

За жал, до денес нема голема народна свест за сè што се врти околу климатските промени и глобалното затоплување. Многу луѓе не сакаат да размислуваат за сериозните ефекти што ги предизвикуваат климатските промени низ целата планета.

Тогаш ќе ти кажам 5 вистини за глобалното затоплување за да сфатите колку е сериозно и колку е важно да се бараат решенија на најитниот можен начин.

 • Од 1880 година температурата околу планетата се зголеми за скоро еден степен. Зачудувачки е што за толку краток временски период, температурата толку се зголеми. Најлошото е што предвидувањата воопшто не ветуваат и зборуваат дека зголемувањето може да биде уште поголемо.
 • Нивото на морето се зголеми во последните неколку години како резултат на топењето на столбовите и глечерите. Ова зголемување се состои од 8 сантиметри во последните 20 години а експертите предвидуваат дека до крајот на векот, самото ниво ќе се зголеми за еден метар.
 • Времето станува се повеќе екстремно и е дека зимите стануваат постудени, а летата се потопло. Овој факт ќе расте сè повеќе со текот на годините.

Глобално затоплување

 • Глобалното затоплување предизвикува видови кои изумираат. Податоците се навистина шокантни и Се предвидува дека до средината на векот околу милион животински видови ќе исчезнат од лицето на Земјата. 
 • Во последните 50 години, ледената маса на Северниот пол порасна од површина од 15 милиони квадратни километри на 13 милиони квадратни километри. Тие се изгубени скоро 2 милиони квадратни километри мраз.

Се надевам дека овие 5 вистини за глобалното затоплување ќе ви помогнат да станете свесни колку е важно да се грижите што е можно повеќе за планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.