4 митови за земјотреси

Сеизмички бранови

На земјотреси Тие се феномени, нормално природни, што се случуваат на Земјата уште од практично, од нејзиното основање. Повеќето од нив едвај се забележуваат, но од неколку откриени, има неколку што можат да бидат многу опасни; не заради самите треперења, туку заради можниот пад на зградите или поради цунамито што тие можат да го предизвикаат.

Човештвото долго време се обидуваше да ги разбере за да ги предвиди. Додека продолжуваме по тој пат, се подготвуваа разни митови за земјотресите. Ние ви кажуваме 4 од нај curубопитните.

Постојат луѓе кои можат да »предвидат» земјотреси

Ова е еден од митовите што се вистинити. Има луѓе што имаат чувствителност на земјотреси, што е феномен што науката сè уште не е во можност да го објасни, но што ги тера луѓето да имаат вртоглавица, вознемиреност и / или со главоболка секунди пред да се случи земјотрес затоа што човечките суштества можат да ги почувствуваат брановите што доаѓаат од епицентарот, особено кога ние спиеме.

Земјата те голта за време на земјотрес

Филмовите од научна фантастика често се едноставно филмови од научна фантастика кои ја надминуваат реалноста. И дали е тоа невозможно е земјотрес да ве проголта, бидејќи отворите што ги оставаат не се толку длабоки како што се верува, бидејќи дефектите се хоризонтални и не се вертикални.

Два земјотреса можат да бидат поврзани

Често се смета дека два земјотреса се поврзани кога се случуваат на голема оддалеченост и за многу краток временски период. Но, дали тие се навистина поврзани? Одговорот е бр. Понекогаш она што може да се случи е дека земјотрес со голема јачина што се случува на одредено место, „предизвикува“ помали и многу кратки потреси на растојание од илјадници километри, но тоа не е вообичаена работа.

Можни се мега земјотреси

Но, многу малку веројатно. Големината на земјотресот е пропорционална на должината на раседот што го предизвикува. На пример, раседот на Сан Андрес, долг 800 километри, не може да предизвика земјотрес со јачина од 10,5 степени. До денес, најсилниот земјотрес досега забележан се случил во Валдивија (Чиле) на 22 мај 1960 година, со јачина од 9,5 степени.

Земјотрес во Чиле

Дали знаете други митови за земјотресите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.