4 куриозитети за глобалното затоплување

Глобално затоплување

El тековно глобално затоплување тоа е една од најголемите закани со кои се соочува човештвото илјадници години. Тоа е проблем, кој парадоксно, го влошивме и се влошуваме со својата дневна рутина, без разлика дали тоа е користење на автомобил, уништување на шумите или загадување.

Следно ќе ти кажам 4 куриозитети за глобалното затоплување за да можете подобро да разберете колку е сериозна ситуацијата.

Одмрзнување

Одмрзнувањето е едно од најопасните ефекти на глобалното затоплување, и не само затоа што целата топена вода оди во морето, предизвикувајќи нејзино ниво да се зголеми, туку и им го отежнува животот на животните кои живеат во овие екосистеми, како бели мечки.

И како да не е доволно, кога мразот се топи се изложени безживотните тела, со кои, Заразни болести за кои се сметаше дека ќе исчезнат може да се појават повторно.

Поплава

Тринаесет од петнаесетте најважни градови во светот се наоѓаат на многу малку метри (па дури и сантиметри) од нивото на морето. Александрија, Калифорнија, Newујорк, меѓу другите, имаат многу висок ризик од големи поплави, што може да биде до два метра според НОАА.

Исчезнување на езерата

Досега, 125 Арктички езера исчезнаа како ефект на глобалното затоплување. И тоа е дека трајниот мраз што се наоѓаше веднаш под нив се топеше, со што, езерата беа апсорбирани од земјата. Theивотните кои живеат во овие води се изложени на ризик да изумрат.

Кафеава вода

Како што се зголемува глобалната средна температура, езерата ќе започнат да имаат повеќе органска материја, како на пр алги. Како последица на тоа, растенијата што живеат во длабочините ќе почнат да исчезнуваат поради недостаток на сончева светлина. Притоа, животните што ги јадат ќе мора да се прилагодат и да се навикнат на јадење други работи ако сакаат да преживеат.

Екстремна суша

Глобалното затоплување е проблем што влијае на сите нас. Ако се грижиме за планетата, нејзините последици веројатно не се толку екстремни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуањо Кастро Риос dijo

  Кој го напиша ова? Тој не е метеоролог, нели? Не сте климатолог, нели? Тој нема да студирал физика во неговиот живот, ниту, пак, ќе поминал низ кој било Факултет за еколошки науки. Не ме изненадува тоа што оној што не мора да знае ништо за ова има мислење дека и тој знае. Истражувачите мора да ја кажат реалноста каква што е, без да ја украсуваат со работи што сè уште не се докажани, ниту, според мое мислење, никогаш не можат да се демонстрираат. Многумина измислуваат хорор приказни, кои секако го задржуваат интересот и со тоа ги штитат своите грантови, како и многу невладини организации, кои минатата година зедоа 150 милиони за апсурдни студии. Но, во Meteorologiaenlared? Тие не треба да одат таму каде што не знаат, или барем да кажат кој го потпишува написот, кои се нивните извори или да откријат дека тоа е лично мислење, за да можеме да го избришеме од нашите омилени.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хуањо.
   Во право сте: изворите недостасуваа. Само што ги облеков.
   I'mал ми е што не те интересираше.
   Честитка.

бул (точно)