2017 година ќе биде топла, но нема да биде рекордна

Термометар

Започнуваме нова година. Се отвори нова празна книга за да ја исполниме со илузии, надежи, одлуки и моменти, и добри и не толку добри. Што се однесува до метеорологијата, ќе биде топла година Според прогнозата на Обединетото Кралство Мет канцеларија (UK Met Office), но тоа нема да биде рекорден како што може да биде во 2016 година.

Зголемувањето на температурите како резултат на се поголемите емисии на стакленички гасови, ја прави секоја нова година да влезе во списокот на најтопло забележани.

Глобалната температура во 2017 година може да биде помеѓу 0,63 и 0,87 ° C над долгорочниот просек (период 1961-1990) од 14 ° C, со централна проценка од 0,75 ° C. Користејќи го долгорочниот просек од 1981-2003 година од 14,3 ° C, опсегот на прогноза е помеѓу 0,32 и 0,56 ° C со централна проценка од 0,44 ° C, што ја прави една од најтоплите години. од последните неколку години.

„Оваа прогноза, која го користи новиот суперкомпјутер на Мет Офис, додава тежина на нашето претходно предвидување дека 2017 година ќе биде многу топла во светски рамки, но тешко дека ќе ги надмине 2015 и 2016 година“, рече професорот Адам Скајфе, раководител на предвидувањата долгорочно во Мет канцеларијата. Овие последниве две години се најжешки од 1850 година, не само поради дополнителното затоплување на Ел Нињо, туку и поради зголемената емисија на стакленички гасови, како што се јаглерод диоксид или метан.

Слика - Met Office

Иако е тешко да се знае точно што ќе се случи на среден и долг рок, проучувајќи ги и анализирајќи ги податоците и земајќи ги предвид факторите што влијаат на климата, како што се феномените Ел Нињо и Ла Ниња, научниците тврдат дека оваа година што штотуку ја објавивме станете едни од најжешките на глобално ниво.

Можете да ја прочитате целосната прогноза овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.