Годишно 175 милиони деца ќе бидат погодени од климатските промени

Момци во парк

Климатските промени, иако на крајот ќе влијаат на сите нас, децата ќе бидат најранлива група на население. Високите температури, топлотните бранови, сушите, поплавите, како и квалитетот на водата и воздухот ќе имаат големо влијание врз најмалите, особено во најсиромашните области.

До 2030 година се очекува намалување на земјоделското производство помеѓу 10 и 25%, што ќе замине скоро 95.000 дополнителни смртни случаи на деца под 5-годишна возраст поради неухранетост, според извештајот на УНИЦЕФ.

Потрошувајќи повеќе отколку што ни треба, освен ако не се променат работите ќе ни требаат 1,6 планети за да го задоволиме нашиот сегашен модел на потрошувачка. Планетата Земја не е неограничена: вода, почва, сè што гледаме има свои граници. Со зголемувањето на човечката популација, влијанието врз животната средина ќе биде поголемо и, според тоа, достапните ресурси ќе бидат малку. Не само во Африка, туку и низ целиот свет.

Според директорот на Политики за информирање и детство на Шпанскиот комитет на УНИЦЕФ, Маите Пачеко, »Климатските промени имаат потенцијал да го нарушат напредокот постигнат во опстанокот на децата ширум светот и исто така влијаат врз децата во Шпанија".

Во шпанската земја, просечната температура може да се зголеми за околу 5 степени Целзиусови до 2050 година. Ако тоа се случи, предвремено родените бебиња може да страдаат од невроразвојни последици или проблеми со дишењето. Исто така, деца под 14-годишна возраст може да бидат хоспитализирани поради гастроинтестинални причини.

Загадување на Барселона

Смог во Барселона, Шпанија

Децата и адолесцентите кои живеат во Медитеранот се многу ранливи: зголемувањето на нивото на морето како резултат на топењето на половите ќе ги доведе во опасност нивните животи.

Од друга страна, зголемувањето на температурите ќе предизвика зголемување на алергии и респираторни заболувања. Овие ефекти, кои ќе бидат влошени од загадувањето на урбаните средини, ќе ги принудат болниците и медицинските служби да се прилагодат и да преземат мерки.

Можете да го прочитате извештајот овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.