10 причини што покажуваат дека климатските промени се вистински

причини зошто климатските промени се реални

Сè уште има многу, многу луѓе во светот кои не веруваат во климатските промени (како што е претседателот на САД, Доналд Трамп). Сепак, климатските промени се реални и станува сè поважно да се запрат, бидејќи нејзините ефекти се поразителни за луѓето и биодиверзитетот.

Дали сакате да ги знаете најјасните докази дека климатските промени постојат?

Глобални климатски промени

моржови крај брегот на Алјаска

На нашата планета сè е поврзано и сè е во интеракција со останатите елементи. На живите суштества им се потребни одредени услови на живот за да можат да живеат добро. Климатските промени предизвикуваат многу видови животни, растенија, бактерии, итн. Тие истекуваат од нивното живеалиште каде што можат да се развиваат и да живеат добро. На пример, во почетокот на октомври, околу 35.000 XNUMX моржови стигнаа до брегот на Алјаска поради недостаток на мраз на Арктикот. Потребен им е мраз за да можат да се одморат и одморат и тоа е исто така нивно природно живеалиште.

Овој настан не е прв пат да се случи, но даде многу за разговор. Објавена е вест во која се коментира оваа епизода од моржовите, во која се опишува дека климатските промени се нешто реално и дека влијаат на сите нас. Една година пред она што се случи, исто така Околу 10.000 моржови беа снимени на плажата Алјаска од истата причина: Сè помалку има мраз во Арктичкото море, така што тие немаат каде да се одморат и да живеат во мир.

Она што загрижува за состојбата со климатските промени е тоа што нејзините ефекти се изразени на неочекуван начин на кој не сме подготвени да се бориме или да ги намалиме. Ова значеше дека, за некои, овој феномен не е толку реален како другите и дека неговите закани не се толку видливи.

10 причини зошто климатските промени се реални

одмрзнување предизвикано од климатските промени

За да избегнете збунетост кај луѓето за тоа дали климатските промени се нешто реално или не, ќе ви дадам 10 причини што покажуваат дека тие постојат и дека ефектите стануваат сè поголеми и поразителни.

 • Помеѓу 1982 и 2010 година беа објавени 108 академски книги кои негираат постоење на климатски промени. Само 90 проценти од тој број беше рецензиран од врсници.
 • Само 0,01% од сите научници во светот не веруваат во климатските промени.
 • Во 1985 година Сванте Аррениус, шведски физичар и хемичар, за прв пат презентираше труд во кој се опишани влијанијата на зголемениот јаглерод диоксид на земјата и ефектот на стаклена градина.
 • Според научната заедница и експертите од Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC), ако температурата на планетата се зголеми за два степени над просекот, тоа ќе има многу сериозни и непоправливи последици за луѓето.
 • Мажите можеме да испуштиме 800.000.000.000 XNUMX XNUMX XNUMX тони метрики на јаглерод диоксид во атмосферата пред да достигне тој пораст од 2 ° C на температурата на планетата.
 • Иако се чини дека климатските промени не се вистински за многумина, се проценува дека годишно умираат околу 400.000 луѓе од причини поврзани со нив. Можеби е веќе преку зголемени поплави, урагани и суши.
 • Поминаа помеѓу 800.000 15.000.000 и XNUMX XNUMX XNUMX години откако нивото на јаглерод диоксид во атмосферата беше високо како што е сега.
 • Од индустриската револуција, јаглерод диоксидот во атмосферата се зголеми за 142 проценти.
 • 25% од зголемувањето на СО2 се случило само помеѓу 1959 и 2013 година.
 • Во 2010 година, загубите на глобалниот БДП чија главна причина беа климатските промени достигнаа 696.000.000.000 XNUMX XNUMX XNUMX милиони УСД.

Како што можете да видите, постојат прилично сигурни причини да се каже дека климатските промени постојат и се реални. Неговите ефекти се повеќе се зголемуваат, а последиците се поразителни. Климатските промени влијаат нееднакво на сите земји во светот, но најранливи се најсиромашните и оние кои имаат најмалку за да можат да го олеснат и да се борат против него. Затоа владите ширум светот се обидуваат да се борат против климатските промени на егалитарен начин.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.