10 куриозитети за падот на оваа година

iosубопитства за есента

Оттогаш помина скоро една недела падот беше ослободен, сезона во која паѓаат лисјата на дрвјата и во која нестабилни денови со дожд и ветер.

Сигурно не е најсаканата станица или онаа на која најмногу се сеќавате, затоа ќе ви кажам подолу десет куриозитети за есенската рамноденица од 2015 година сигурно ги сакате и ги сакате.

10 куриозитети за есенската рамноденица 2015 година

 • Есента го започна денот Септември 23 2015 година во 10:21 часот.
 • Haveе има вкупно времетраење од 89 дена и 20 часа.
 • Sayе се збогувам Декември 22 влегување во зимската сезона во тоа време.
 • Почетокот на оваа сезона обично варира секоја година, иако обично започнува помеѓу 21 и 24 септември.
 • Пристигнувањето на есенската сезона се совпаѓа со доаѓањето на сезоната на пролетта во јужната хемисфера на планетата.
 • El Октомври 25 времето се одложува па ќе имаме уште еден час во текот на денот. Во три наутро во недела ќе бидат два.
 • За време на есенските месеци, денот и ноќта обично траат практично истото.

есенска рамноденица

 • Дрвја обично изгуби лисја бидејќи има помалку часови сонце во текот на денот и земјата се лади за време на сенките, ова ќе го отежни апсорпција на хранливи материи покрај дрвјата.
 • На 28 септември ќе има спектакуларно затемнување на Месечината што ќе се совпадне со фактот дека Месечината е полна.
 • Според предвидувањата на АЕМЕТ, падот на оваа есен ќе биде потопло од нормалното и со поголем број на врнежи особено во северната третина од полуостровот. 

Ова се 10 куриозитети за есенската рамноденица што сигурно не сте знаеле и дека би сакале да знаете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ману волшебникот dijo

  Мојата омилена сезона во годината !!!