Гринпис во Барселона наслика огромно Сонце за поддршка на обновливите извори

Барселона

Слика - PrensaGPES

Ако сакаме да ги запреме климатските промени, една од најдобрите работи што можеме да ја направиме е обложувајте се на обновлива енергија. Во Шпанија, земјата на Сонцето, можеме да живееме совршено користејќи ги. Воздухот и водата не би биле загадени, па затоа квалитетот на животот би се подобрил.

Дури и да е така, во моментот нафтата продолжува да биде главниот протагонист на нашето денешно време. Соочени со оваа ситуација, активисти на Гринпис тие насликаа огромно сонце во Барселона, поточно во Плаза Франческ Мациа со цел да се поддржи обновливата енергија.

Акцијата, што се одржа во текот на ноќта на 21 јуни 2017 година, денот на летната краткоденица, ги изненади сите. Околу дваесет луѓе беа автори на огромно Сонце со дијаметар од 50 метри, користејќи повеќе од 2.000 литри еколошка боја. Продолжените зраци го опкружуваа плоштадот на различни начини што започнуваат од кружниот тек со единствена намена: бараат крај на данокот на сонце. Според активистите, шпанската влада останува закотвена во минатото во однос на енергетските проблеми.

За нив, нашите лидери продолжуваат да „дефинираат помош за валкана енергија како јаглен или нуклеарна енергија“, и не само тоа, туку „во европските преговори целиот нивен интерес е да обезбедат клаузули, така што Шпанија може неказниво да не ги почитува новите обновливи цели или да го легитимира данокот на Сонцето низ цела Европа„Рече Сара Пицинато, шеф на кампањата на Гринпис за обновливи извори.

Бригада за чистење што го отстранува гигантското Сонце во Барселона

Слика - ЛВД

Што е данок на сонце? Станува збор за а данок за секој соларен панел што сакате да го имате, што ја казнува само-потрошувачката. Во резиденциите ќе биде 9 евра годишно плус ДДВ за киловат моќност во секој од панелите што ги има, додека во индустриите оваа стапка ќе се плаќа плус друга варијабла според потрошувачката што ја имаат.

Сликата беше отстранета од екипа за чистење утрото на 22 јуни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.