Јужно кинеско море

Денес ќе разговараме за еден вид море што има некои уникатни карактеристики и се смета за големо водно тело. Тоа е за Јужно Кинеско Море. Тоа е вид на маргинално море лоциран во Тихиот океан и името потекнува од тоа што е во јужна Кина. Областа што ја зафаќа ова море е приближно 3.6 милиони квадратни километри. Сместено е на југот на континентална Кина.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и важност на Јужното Кинеско Море.

клучните карактеристики

важноста на јужното кинеско море

Тоа е вид на море што се граничи со Филипини, Тајван, Малезија, Сингапур, Индонезија, Тајланд, Брунеи, Камбоџа и Виетнам. На североисток е теснецот Тајван, на исток Малајскиот полуостров и на југ е Борнео. Се смета за големо количество вода и има централен слив кој има елипсовидна форма и содржи повеќе од 250 мали острови, брегови, гребени, атоли и клучеви. Постојат неколку групи на големи острови каде што многу од нив и туризам се прават. Голем број реки се влеваат во водите на ова море, како што се Меконг, реката Бисер, Мин, ulиулонг, Рајанг, Пајанг, Црвена, Рио Гранде де ла Пампанга и Пасиг.

Јужното кинеско море е релативно плитко. За разлика од другите мориња, кои се помали, се подлабоки, ова море има приближно просечна длабочина од 1.212 метри. Има рамнина го предупредува оној што е под водите и дека има длабочина од 4.300 метри. Нивната размена на вода со океанот се одвива главно на место познато како Лузонски теснец. Ова место е одговорно за поврзување на ова море со оној на Филипините за да стане дел од источен Пацифик.

Температури на морето во Јужна Кина

Јужно кинеско море

Ако ја анализираме површината и областите во близина на нив, ќе видиме дека водите се генерално топли. Температура во просек тие се околу 29 степени во текот на летните месеци. Точно е дека во текот на зимата температурите се разликуваат, но тие го прават тоа за неколку степени. Сè уште се смета за едно од најтоплите мориња. Температурата во зимските месеци паѓа на 21 степен, но останува скоро константна со вредности од 27 степени во некои области. Северниот дел е најстуден.

Монсуните имаат големо влијание врз ова море. И тоа е дека овие монсуни се оние што ги контролираат површинските струи на морето и ветровите што дуваат во овој дел. Многу е вообичаено да се формираат неколку тајфуни во текот на летната сезона. Се смета за еден од најголемото маргинално море во светот и е најголемо во целиот западен Тихи океан.

Формирање и потекло

Како дел од Тихиот океан, Јужното кинеско море е формирано од овој голем океан и е генерирано пред повеќе од 750 милиони години. Во тоа време, постоел супер континент познат под името Родинија. Мора да се има предвид дека ова море е старо приближно 45 милиони години, иако претходно беше формирано. Потекнува како резултат на разни тектонски настани веројатно откако некоја област се оддалечила од остатокот на јужниот дел на Кина.

Постојат некои научници кои сметаат дека движењето на тектонски плочи какво олеснување даде ова море започна пред околу 55 милиони години. Ова движење се засили кога се судрија индиските тектонски плочи и евроазиската тектонска плоча.

Сливот што го создал ова море дури и кога бил мал бил за време на миоценската епоха. Овој слив се ширеше сè додека не достигнеше проширување на дното на океанот за да се формира нова кора по раскинувањето на континенталната кора на суперконтинентот Родинија. Потребни беа приближно 30 милиони години за да се формира. За време на ледена доба што се случило за време на Плеистоцен.

Биодиверзитет на Јужното кинеско море

Ова море е многу богато со морски животни. Постојат многу видови риби кои се основен дел од исхраната на сите овие градови крај морето. Меѓу морската фауна на Јужното кинеско море наоѓаме туна, сардини, харинга, скуша и корвина. Сепак, луѓето предизвикуваат активност на прекумерен риболов на овие места и има некои видови кои се на пат да бидат целосно исцрпени. Постојат некои видови во опасност од истребување кои не се само видови риби што се јадат. Пронајдовме и зелената морска желка и желката Хоксбил. Овие две желки во минатото имале многу изобилство, иако денес нивниот број е мал. Тие сè уште можат да се видат во некои, но многу специфични области.

Многу видови ајкули го прават својот дом во овие води. Некои од нив се вистински предатори, како што се белата ајкула, ајкулата и дивата ајкула. Покрај бреговите, особено оние лоцирани на југ од ова море, тие можат да се видат во бројни корални гребени. Во други области има морски треви и бројни острови кои можат да понудат совршено живеалиште за животот на некои видови птици, како што е кафеавиот ганет, црвено-фактурираната крошна и белиот.

Една од предностите што ги нуди ова море и една од основните причини да се биде богат со биодиверзитет е тоа што Јужното Кинеско Море тоа тој е многу богат со природни ресурси. Има резерви на природен гас што може да стане најголем ресурс на јаглеводороди во целиот регион. Ова го прави ова море од голема економска важност. Само неколку од островските групи што ги споменавме погоре, навистина изобилуваат со нафта и природен гас. Општо, се смета дека морското дно има големи резерви. Водите се важна поморска рута на која се движело многу векови.

Ова море е загрозено од повеќе фактори. Меѓу нив, наоѓаме прекумерен риболов и некои места за прекубројни улови што предизвикуваат влошување на биолошката разновидност на рибите. Исто така бројни места за гнездење на желки се погодени од губење живеалишта и прекумерен риболов. Загадувањето е еден од најголемите проблеми што влијаат на биодиверзитетот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Јужното Кинеско Море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.