Јужниот дел на Чиле е неопходен за разбирање на климатските промени

јужна зона на Чиле

Како што споменавме многу пати, климатските промени влијаат на секој агол на земјата. На некои места, поради нивната географска ширина или нивните услови, постојат области кои се поранливи на ефектите од климатските промени, а други се поотпорни.

Чилеанскиот регион Магаланес и Антарктикот, на крајниот југ на Америка, нуди исклучителни услови за проучување на ефектите од климатските промени. Ова е нешто што науката треба да го искористи за да добие подобри резултати и поголемо знаење за можните активности и последици.

Најјужната област на планетата

карта на јужната зона на Чиле

Се наоѓа на 3.000 километри јужно од Сантијаго е градот Пунта Аренас. Тоа е епицентарот на научните мисии кои дејствуваат во Магелан и Антарктикот. Тоа е најјужната област на планетата и достигнува добра зрелост за да стане научен пол на субантартикот и Антарктикот.

Истражување на климатските промени и морската средина

глечери во јужната зона

Правењето на овие региони на научен и технолошки пол од глобален обем реагира на фактот дека сегашниот феномен на климатска варијабилност има влијание врз областите на Центар за динамичко истражување на морски екосистеми со голема географска ширина (ИДЕАЛ).

Спроведување на студии и анализи во овој регион од научна гледна точка овозможува добивање на многу вредни информации поврзани со сите промени што се случуваат како резултат на климатските промени. Меѓу спроведените студии во овој регион е да се открие како климатските промени влијаат на морското опкружување. Зголемувањето на температурите, високите концентрации на СО2 во атмосферата, предизвикуваат влијанија врз океаните. На пример, наоѓаме белење на корали, закиселување на водата и уништување на живеалиштата на видовите кои се поранливи на промените во животната средина.

Токму, Најранливите области се оние кои мора подетално да се изучуваат, бидејќи тие се оние што нудат најмногу информации за тоа како промените можат да влијаат на видовите што живеат таму. Благодарение на поголема реакција на промените во животната средина, може да се направат повеќе експерименти и тестови за подобро разбирање на последиците.

Морските екосистеми мора да бидат заштитени

белење на корали поради климатски промени

Имањето добри резултати од експериментите во овие области им овозможува на властите да донесат одредени одлуки што можат да ги заштитат морските екосистеми. Ако имаме повеќе или помалку точни сознанија за последиците што одреден ефект може да ги има врз еден вид, можеме да преземеме мерки за заштита на наведените видови.

Пример за сето ова е повлекување на глечерите во некои фјордови во областа. Овој ефект предизвикува свежата вода во одмрзнатата област да влезе во морската средина и да ги промени хемиските и биолошките својства. Видовите на кои им е потребна одредена концентрација на сол за да живеат, нема да можат да одолеат на овие промени и ќе умрат.

Бидејќи е тешко да се вратиме на прашањата за климатските промени, Она што треба да се направи повеќе е да се најдат решенија за проблемите што се јавуваат. Издржливи решенија кои помагаат во прилагодувањето на морските средини кон климатските промени.

Еколошката едукација како алатка за решение

јужна зона на чиле климатски промени

Едукацијата на малите да преземат одговорност за животната средина е алатка за решавање на еколошките проблеми што произлегуваат од климатските промени. Треба да се спомене дека, ако обучиме луѓе способни да истражуваат, анализираат и донесуваат одлуки за заштита на животната средина, Ние ќе ја промовираме глобалната свест за почитување на животната средина. Сето ова ќе придонесе на попозитивен начин да се ублажат последиците од климатските промени.

Ако сакаме младите да се вклучат во науката, ни треба еколошко образование. Фактот дека Чиле има во јужната зона соодветни системи за истражување на Антарктикот и субантартикот, може да доведе до појава на ресурси од други земји и меѓународни организации, како што се случува со астрономското набудување на северот на земјата. Во моментов, Центарот за динамички истражувања на морскиот екосистем со голема географска ширина (ИДЕАЛ) е еден од најактивните научни субјекти во областа, со тим од 25 истражувачи од различни институции.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.