Ја поздравуваме зимата 2016-2017 година

Зима

Денес ја поздравуваме зимата. Само пред неколку часа пристигна. Неговото официјално време на влегување е во 11:44 часот на полуостровот и се отвора со некои бури сè уште активни со силни ветрови кои предизвикуваат големи бранови и интензивни дождови на Балеарските острови.

Државната агенција за метеорологија сè уште е активна портокаловата тревога за дожд и ветер на островите Мајорка и Менорка. Најлошото заврши сега, но врнежите сепак ќе испуштат околу 100 литри на метар квадратен за само 12 часа. Силните бранови ќе достигнат бранови високи до 4 и 5 метри.

Остатокот од полуостровот има послаби врнежи од дожд и тие веќе не се во состојба на готовност. Иако се очекува облачно небо на северот на Галиција, Кантабриа и источните Канарски острови.

Што се однесува до зимата 2016-2017, што ќе најдеме? Па, имаме неколку астрономски настани што ќе се појават во текот на оваа зима, што ќе трае околу 88 дена и 23 часа. На нашето утринско небо планетите ќе преовладуваат Јупитер и Сатурн што во вечерните часови ќе го истакне Венера, Марс и Уран.

Како што знаеме, почетокот на зимата значи дека денес е најкраткиот ден во годината. Во Мадрид, на пример, денот ќе трае толку долго само 9 часа и 17 минути. Ако го споредиме со најдолгиот ден во годината минатата јуни, денот траеше 15 часа и 3 минути.

Оваа зима ќе имаме и затемнувања. Помеѓу 10 и 11 февруари ќе има затемнување на пенумбралниот тип на Месечината што ќе може да се види во Америка, Европа, Африка и Азија. Ако временските услови како облачноста ни дозволуваат, тоа може да биде видливо во Шпанија. Ова затемнување е за многу редок и посебен случај наречен „Тотален самрак“. Неговото име се должи на фактот дека на својот врв целиот лунарен диск ќе биде потопен во рамките на полуобразот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.