Јануарски изреки

снежен пејзаж

На трепкање на окото, го наоѓаме првиот месец од годината. Тоа е празна страница што ќе ја исполниме со илузии, надежи и со снег, многу снег. Тие се најстудените денови во некои делови на Шпанија, каде дрвјата се појавуваат безживотни, а полињата бледи ноќ по ноќ. Овие состојби се повторуваат годишно, така што тие се рефлектираат во јануарски изреки.

Земјоделците претпочитаат да останат дома отколку да работат во нивните градини, бидејќи температурите можат да се намалат толку многу што секој излегува на прошетка. Јануари затоа може да биде многу неактивен месец за оние од нас кои живееме во умерени региони на Северната хемисфера, но тие се многу добри денови за оние кои сакаат снежни спортови.

Какво е времето во јануари во Шпанија?

Снежна шума

Во Шпанија ова е месец обично е ладно, особено во северните и внатрешните области. La просечната температура е 7,2ºС, со максимални 30 ° C во архипелагот Канар и минимум -8 ° C во некои делови од внатрешноста на Пиринејскиот полуостров.

Ако зборуваме за врнежи од дожд, тоа е обично еден месец влажно, со просек од 63мм. Заедниците каде најмногу врне се обично Галиција, Астуриас, Кастилја и Леон, бидејќи фронтовите често влегуваат од северозапад на полуостровот и кога ќе стигнат на југ и југоисток од полуостровот и Балеарските острови, тие се многу излитени. На Канарските острови обично е влажен месец како целина.

Но, да видиме што велат изреките.

Јануарски изреки

 • На сонце без капа ниту во август, ниту во јануари: Лесно е да се помисли дека во зима ултравиолетовите зраци не можат да не повредат толку многу како во лето, но тоа е грешка. Во текот на оваа сезона, сонцето е исто толку штетно, бидејќи дури и ако е пониско од хоризонтот, тоа може да предизвика поинтензивен одраз, па затоа е толку важно да ги заштитите очите и, исто така, главата.
 • Во јануари шал, наметка и капа: И дека ништо не недостасува! Толку е студено во многу делови на земјата што последно што треба да направите е да излезете надвор во лесна облека. Без разлика дали е многу ладно или сте ладно, облечете термална облека доколку е потребно.
 • Ве споредувам со јануарската месечина, која е најјасна за целата година: небото е чисто по дождовите во декември, така што нашиот сателит изгледа поспектакуларно отколку во остатокот од годината.
 • Во јануари водата замрзнува во тенџерето, а старицата во креветот: ниските температури можат да станат сериозен проблем, без да можете да готвите премногу удобно и / или да треперите 30 минути или повеќе додека не се загрее постелнината и не дозволи да заспиеме.
 • Јануари, добар месец за пикадатаПа, сега со електрични мангалки, радијатори и други уреди за греење, јагленот не се користи многу дома, но ако ви се случува да го поминете денот во земјата, правењето добар оган е најдобриот лек за настинка; иако да, секогаш мора да запалите оган на дозволените места и да го контролирате постојано за да избегнете проблеми.
 • Јануари е добар господин ако не стане ветер: Ладно е, да, но во деновите кога не дува ветер можеме да ги земеме, иако многумина од нас треба да облечат топла облека.
 • Во јануари има уште неколку часа во целост; Кој навистина сака да смета, треба да одвои час и половина: од зимската краткоденица (21 декември), деновите почнуваат малку по малку да бидат подолги, но не можеме да го согледаме тоа додека не пристигне јануари.
 • За Сан Антон де Енеро, траџинеро оди уште еден час: Денот на Свети е 16 јануари. Дотогаш, денот стана малку подолг.
 • Ако јануари е изгубен, побарајте го покрај бадемово дрво: бадемот е овошно дрво кое во зима е без лисја, но во јануари почнува да излегува од својот хибернален одмор, нешто што го покажува цветајќи.
 • Секогаш беше обратно од јануари: Која причина е тој! Ако јануари е дождлив, има големи шанси февруари да биде сув, па можеме да ги земеме предвид феномените што се случуваат во текот на првиот месец од годината за да предвидиме што ќе се случи во месец февруари.
 • Студениот јануари доаѓа со дување на прстите: премногу ладно за некои, вклучително и за мене, во јануари е. Кога чувствуваме температура што е пониска отколку што би сакале, она што најмногу го сакаме е итно да се заштитиме од студот.
 • Студен и спокоен јануари, инаугурира добра година: И покрај сè, секогаш е добро што секој месец од годината има свои метеоролошки карактеристики, бидејќи тоа значи дека сè оди добро. Ако јануари започне ладен и повеќе или помалку мирен, тој е совршен.

зафатени со снег-железнички пруги

Дали знаете други изреки за времето за јануари?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.