Тоне Jакарта

Тоне Jакарта

Знаеме дека климатските промени се една од најопасните глобални катастрофи со кои се соочуваат луѓето во овој век. Akакарта стана еден од градовите што почнува да тоне побрзо од другите градови во остатокот од светот. Според експертите, се проценува дека една третина од населението би можело да биде потопено до 2050 година, ако продолжат сегашните стапки на пораст на нивото на морето. Затоа, со скоро целосна сигурност се знае дека Тоне Jакарта.

Во оваа статија ќе ви кажеме за последиците од климатските промени кои негативно влијаат на покачувањето на нивото на морето и зошто akакарта тоне.

Зошто тоне akакарта?

Akакарта тоне во вода

Знаеме дека климатските промени ги зголемуваат просечните температури на целата планета поради глобалното затоплување. Децении на исцрпување на фосилни горива и прекумерна употреба на снабдувањето со подземни води, како и зголемувањето на нивото на морето и временските прилики сè повеќе прават белег во крајбрежните области. Се чини дека различни области на источна akакарта почнуваат да исчезнуваат поради зголемувањето на нивото на морето.

Имајте на ум дека akакарта е изградена во земјотресна зона со мочурливо земјиште. Во оваа област 13 реки се среќаваат на сливот, така што почвата е поранлива. На овој факт мора да го додадеме и постоењето на густ сообраќај, големо население и лошо урбанистичко планирање. Akакарта тоне бидејќи нема водоводен систем на крајниот север, па затоа локалната индустрија и неколку милиони други жители ги користат подземните водоносни слоеви.

При експлоатацијата на овие подземни водоносни слоеви тие веќе имаат некои ефекти што предизвикуваат потонување на akакарта. Ако ги извлечеме подземните води на нескротлив начин, ќе предизвикаме губење на подлога од почвата. Површината на земјата би отстапила во отсуство на потпор кој може да ја издржи тежината. Затоа, неконтролираното и големо вадење вода ќе предизвика тонење на земјата. Ова го прави Akакарта е втора до 25 сантиметри годишно во некои области каде што се најранливи. Овие вредности на слегнување се двојно повеќе од просекот во светот за поголемите крајбрежни градови.

Проблеми

згради што тонат

Sabemos que некои делови од akакарта се наоѓаат на околу 4 метри под нивото на морето. Ова неповратно го менува пределот и остава милиони луѓе ранливи на различните постојни природни катастрофи. Ако земеме предвид дека климатските промени ги топат ледените капаци на глечерите ширум светот, нивото на морето ќе се зголемува со текот на годините. Колку повеќе време ќе помине, толку повеќе проблеми ќе има и akакарта тоне.

Соочени со таква ситуација, поплавите стануваат почести, особено за време на влажната сезона на тропската нација. Прогнозите проценуваат дека последиците од поплавите се влошуваат со зголемувањето на нивото на морето поради глобалното затоплување. Колку е пониско тлото во однос на нивото на морето и колку е повисоко, се зголемуваат последиците и се поопасни. Не само што економијата ќе биде променета, туку ќе има и присилен егзодус на населението во областите на копното.

Постојат области на akакарта кои се окупирани поради покачувањето на нивото на морето и предизвика тонење во некои области на градот.

Мијалници на akакарта и можни лекови

климатски промени и поплави

Меѓу лековите предложени за ублажување на оваа ситуација, наоѓаме одобрување на шема која има за цел да гради вештачки острови во заливот akакарта. Овие острови би дејствувале како вид на тампон против Јава морето и би го натерале нивото на морето да не се зголемува толку нагло. Исто така е предложено да се изгради огромен крајбрежен wallид. Сепак, во оваа ситуација не постои гаранција дека проектот проценил со буџет од 40 милијарди долари може да ги реши проблемите на градот што тоне.

Знаеме дека akакарта тоне, а сепак овој проект е одложен за долгогодишно одложување што ќе ја отежне изградбата. Изградбата на бариери за да се намалат ефектите од покачувањето на нивото на морето беше претходно испробана. Беше изграден бетонски wallид долж крајбрежјето во областа Расди и уште неколку други со висок ризик. Сепак, овие wallsидови веќе се распукани и покажуваат знаци на слегнување. Не беше можно да се спречи влевањето на водата и да се создадат пукнатини. Водата се провлекува низ овие wallsидови и го крши целиот лавиринт од тесни улички и колиби во најсиромашните населби во градот. Сето ова со последица на недостаток на хигиена и буџет.

Бидејќи постојните еколошки мерки имаат мало влијание, властите бараат други, подрастични мерки. Мерката е дека нацијата мора да бара друг нов капитал. Локацијата може да се објави непосредно, најбезбедно е трансферот на целиот град на островот Борнео.

Сосема е предизвик да се премести административното и политичкото срце на земјата, но може да послужи како чин на национално зачувување. Имајте на ум дека овој план е ризичен и звучи како смрт на akакарта.

Градови што тонат

Не само што akакарта тоне, туку има и други урбани центри. Низ целиот свет има крајбрежни градови со висок степен на ранливост на проблеми со нивото на морето и климатските промени. Градови кои се движат од Венеција и Шангај, до Newу Орлеанс и Бангкок. Сите овие градови се изложени на ризик да потонат, но треба да се напомене дека akакарта направи малку за да го реши овој проблем.

Да не заборавиме дека климатските промени не само што го зголемуваат нивото на морето, туку и зачестеноста на тропските бури што предизвикуваат големи катастрофи во крајбрежните градови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за панорамата на тонењето на akакарта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.