Јадро на Земјата

Карактеристики на јадрото на Земјата

Јадрото е последното од слоеви на Земјата. Познато е и под името на ендосферата и тоа е топла маса што се наоѓа во центарот на внатрешноста на планетата. Во неговиот состав можеме да видиме и цврсто јадро што е одвнатре и надворешно јадро што е течно. Поради струите на конвекција кои се генерираат од разликите во густината на материјалите во јадро на земјата на Земјино магнетно поле.

Во оваа статија ќе видиме целосна анализа за јадрото на Земјата и нејзината важност.

Потекло и формирање

Карактеристики на јадрото на Земјата

Јадрото настанало по планетата. Кога Земјата се формираше пред околу 4.500 милијарди годиниТоа беше само униформа топка од врела карпа. Малку по малку страдаше од радиоактивно распаѓање и со топлината што ја даваше од формирањето на планетата предизвика уште повеќе да се загрее до топење на железо. Овој момент кога Земјата ги достигна овие температури беше наречен железна катастрофа. Стопениот материјал што беше во карпата и целиот карпест материјал имаше поголемо движење и со поголема брзина. Како резултат на ова движење на помалку густи материјали како што се вода, воздух и силикати, тие ги натераа да станат Земјина мантија.

Напротив, погустите и потешки материјали како што се железо, никел и други тешки метали беа во можност да го повлечат гравитационото влечење на Земјата кон центарот. На овој начин се формираше она што го знаеме како прво примитивно копнено јадро. Овој процес е познат како планетарна диференцијација и токму таму започнуваме да гледаме дека Земјата е составена од различни слоеви со различни карактеристики и состав.

Состав на јадрото на Земјата

Земјино јадро

Како што знаеме, Земјина кора а мантијата е богата со минерали. Сепак, јадрото на земјата е составено претежно од метали од железо и никел. Исто така наоѓаме материјали што се раствораат во железо наречени сидерофили. Овие елементи воопшто не се вообичаени во кората и затоа се наречени благородни метали. Во овие благородни метали наоѓаме кобалт, злато и платина.

Друг клучен елемент што се наоѓа во јадрото е сулфурот. 90% од целиот сулфур на Земјата е во јадрото. Јадрото е познато дека е најжешкиот дел на целата планета. Внатрешните структури се зголемуваат во температурата како што се зголемуваме во длабочина. Сепак, со оглед на повеќе од 6.000 километри што не делат од површината на земјата до јадрото на Земјата, прилично е тешко да се знае на температурата на која се наоѓа овој центар на стопено железо и никел. Температурите не се секогаш исти. Тие варираат во зависност од притисокот, ротацијата на Земјата и составот на елементите што го сочинуваат јадрото.

Бидејќи струите на конвекција предизвикуваат поместување на материјалите, има некои материјали кои влегуваат во „ново“ до јадрото, додека други заминуваат повторно и повеќе не се стопени. Ова се должи на близината или оддалеченоста на материјалите од центарот и нивната многу висока точка на топење.

Студиите генерално велат дека температурата на јадрото на Земјата Оди од 4000 степени Целзиусови до 6000 степени, приближно.

клучните карактеристики

Какво би било внатрешното јадро

Меѓу неговите карактеристики, гледаме дека материјалите што придонесуваат за топлината во јадрото е распаѓање на радиоактивни материјали. Радиоактивните материјали даваат голема количина енергија кога се распаѓаат. Таа енергија се трансформира во топлина кога се ослободува. Останатата топлина од формирањето на планетата е сè уште тука, затоплувајќи го јадрото. Друг придонесувач на топлината е топлината што се ослободува во течното надворешно јадро и се зацврстува на својата граница кога ќе се сретне со внатрешното јадро. Запомнете дека надворешното јадро на нашата планета е течно, а внатрешното јадро е цврсто.

Секој пат кога ќе се спуштиме на 1 км длабочина од површината на земјата, температурата се зголемува за околу 25 степени повеќе. Ова значи дека геотермалниот градиент е приближно 25 степени. Границата што го одделува внатрешното јадро од надворешната е позната како Булонова дисконтинуитет. Најоддалечениот дел од јадрото е околу 3.000 км под нашите нозе. Но, најлошо од сè, централната точка на јадрото на Земјата е длабока околу 6.000 км.

Да ви дадам идеја за тоа колку малку ја прободевме нашата планета, тоа најдлабоката дупка што е направена се спушти само на 12,3 км. Како од јаболко, да се имавме нурнато во тенка кожа (па дури ни во тоа).

Основни слоеви

Слоеви на Земјата

Да ги разгледаме подетално основните слоеви.

Надворешно јадро

Дебела е околу 2.200 км и е составена од железо и никел во течна состојба. Неговата температура е околу 5000 степени Целзиусови. Течниот метал во овој слој има многу низок вискозитет, така што може лесно да се деформира и податлив. Во овој случај, има доста насилни струи на конвекција кои предизвикуваат формирање на магнетното поле на Земјата.

Најжешкиот дел од надворешното јадро се наоѓа во дисконтинуитетот Булен.

Внатрешно јадро

Тоа е многу жешка и густа топка која е составена главно од железо. Температурата достигнува околу 5200 степени Целзиусови. Тука притисокот е скоро 3,6 милиони атмосфера.

Температурата на внатрешното јадро е далеку над точката на топење на железото. Сепак, тоа е во солидна состојба. Ова е затоа што, за разлика од надворешното јадро, атмосферскиот притисок е многу поголем и тоа спречува да се стопи.

Со оваа информација тие ќе можат да дознаат повеќе за јадрото на Земјата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.