Јаглерод диоксидот соборува нов рекорд во сите времиња

Емисии на јаглерод диоксид

Во текот на 2016 година концентрацијата на јаглерод диоксид или СО2 во атмосферата собори нов историски рекорд. Беше такво што Земјата не знаеше слична ситуација пред 3 и 5 милиони години. Во тоа време, глобалната просечна температура беше помеѓу 2 и 3ºС повисока, а нивото на морето беше 10 до 20 метри повисоко отколку што е денес.

Која е причината за ова зголемување на нивото на СО2? Ние ќе ви кажеме.

Од индустриската револуција (1750), човештвото претрпе многу промени што му овозможија да расте и да живее удобен живот. Притоа, таа започна интензивно да ја користи земјата, уништувајќи ги шумите и експлоатирајќи фосилни горива за енергетски цели. Сето тоа, Иако на почетокот верувавме дека нема да има негативно влијание на планетата, малку по малку сфаќаме дека не сме биле во право.

Според финскиот Петери Таалас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација (СМО), „ако не ги намалиме брзо емисиите на стакленички гасови, главно СО2, ќе се соочиме со опасен пораст на температурата во остатокот од векот, далеку над целта поставена во Парискиот договор за климата.

Концентрација на јаглерод диоксид

Слика - СМО.инт

И тоа е тоа, нивоата не прават, туку се зголемуваат. Ако во 2015 година концентрацијата на јаглерод диоксид беше 400,00 делови на милиони (ppm), во 2016 година достигна 403,3 ppm, што претставува 145% од она што беше во прет-индустриско време (пред 1750 година).

За да откријат како варира концентрацијата на СО2 во атмосферата, истражувачите земаат примероци од стари јадра на мраз и ги анализираат. Така, тие беа во можност да откријат дека, освен ако не се преземат драстични мерки за да се спречи тоа, светот за кој знаеме дека ќе се разликува многу од оној што ќе го знаат идните генерации.

За повеќе информации, можете да кликнете овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.