Јаглероден период

Јаглеродни

Палеозојскиот е поделен на неколку периоди кои се протегаат во милиони години. Еден од овие периоди е јаглеродни. Тоа е геолошка поделба на временска рамка која започнува приближно пред 359 милиони години и завршила пред 299 милиони години, предизвикувајќи период Пермијан.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна на карбониферот.

клучните карактеристики

Јаглеродна флора

Во целиот овој период Северна Америка е поделена на Пенсилванија и Мисисипи. Низ цела Европа има неколку поделби како Западна Европа од една страна и руски од друга страна. Двете поделби е тешко да се во корелација помеѓу нив заедно со американската. Главните карактеристики на овој период е тоа што има големи површини во шумата кои сукцесивно биле закопани поради намалувањето на глобалната температура. Овие големи пошумени маси ја распаѓаат органската материја што довела до големи слоеви на јаглерод. Затоа, овој период се нарекува јаглероден.

Во текот на овој период, голем број примитивни видови риби исто така изумреле, а 'рскавичните и коскените видови се прошириле. Водоземците започнаа да ја напаѓаат копното и влекачите почнаа да се развиваат. Овие животински видови имаат кулминација во текот на Јура. Карбониферот е поделен на горен и долен јаглероден. За време на горниот карбонифер, инсектите изобилувале, некои од нив биле големи, како што се вилински коњчиња. Вителите од оваа ера беа со големина скоро два метра со испружени крилја, а дрвјата беа толку високи што повеќето беа долги околу 60 метри.

Сета оваа средина се создава благодарение на атмосферата со висока концентрација на кислород. Според проценките и истражувањата во врска со оваа количина кислород може да се вклопи во атмосферата беше постигнат процент од 35%, денес е 21%. Карбониферот кој е доста активна фаза во историјата на нашата планета од тектонска гледна точка. Moreе го анализираме повнимателно во следниот дел.

Јаглеродна геологија

Палеозојски период

Во овој период има големи промени на геолошко ниво, како што е потеклото на херцинската орогенија. Оваа орогенија е причина за формирање на мегаконтинентот наречен Пангеа. Имајте на ум дека глечерите завршија во кои глечерите се ширеа низ центарот и јужно од Пангеа.

На почетокот на овој период, глобалниот пад на нивото на морето, што се случи на крајот на Девониан, беше обратен. За време на овие милиони години, нивото на морето се зголемуваше малку по малку и создаваше епиконтинентални мориња на генерализиран начин. Како што споменавме претходно, на југот имаше општо намалување на поларните температури. Тој сметаше дека јужна Гондвана е глечер целосно за целиот период. Сепак, сите овие услови на животната средина немаа многу ефект во тропските предели. Во овие области на планетата, бујните шуми почнаа да се размножуваат во мочуриштата и малку по малку се издигаа неколку степени северно од ледниците на јужниот пол.

Продолжувајќи со геологијата можеме да видиме дека голем дел од Европа и Северна Америка се наоѓаше на Екваторот. Ова може да се знае благодарение на античките наслаги на варовнички карпи кои имаат голема дебелина. Науката задолжена за проучување на карпите и нивната временска организација е стратиграфија. Карбоносните карпи во Европа и Северна Америка биле континуирана сукцесија на варовнички карпи, анимисти, шкрилци и наоѓалишта на јаглен. Овие редови на сукцесијата беа познати како циклотеми.

Јаглеродна клима

Клима со карбонифен период

За да може да се продлабочат информациите за овој период, цело време е класифицирано како Долен јаглероден и Горно карбонифер. За време на постигнувањето на својата граница на долниот карбонифер, имаше глобален пад на нивото на морето поради проширувањето на глечерите Гондвана. Ова предизвика важна регресија и заладување на климата на глобално ниво. Кога глечерите се шират, разни обемни континентални епиконтинентални мориња и големи јаглеродни базени во Мисисипи.

Од друга страна, овој пад на температурите беше зголемен на јужниот пол и произведе формирање на глечери во јужниот дел на Гондвана. Истражувањето не е целосно јасно дали ледените плочи започнале да се формираат за време на Девонион или не. Исто така, имаше масовно истребување на целиот океански живот поради оваа регресија во нивото на морето што влијаеше на криноидите и амоноидите, губејќи помеѓу 40% и 80% од сите нивни родови, соодветно.

Сега преминуваме на Горниот карбонифер. За време на горниот дел од јаглеродната Гондвана контактира со континентот на античките Црвени песочници, исто така познат како Еурамерика. Ова предизвикува големи главни фази на формирање на херцинска орогенија.до. Најважните градиентилни температурни градиенти беа зголемени за време на Горниот јаглероден. Ако Иберија, која тогаш се наоѓаше во близина на другиот пол, исто така имаше карактеристична флора што се прилагодуваше на студените услови.

Флора и фауна

Мориња за време на карбониферот

Како што споменавме претходно, рибите почнаа да се шират иако се повлекоа поради намалувањето на нивото на морето. Рептилите започнаа да ја колонизираат површината на земјата. Присуство на бројни добро обележани прстени за раст во фосилната флора на Гондвана и Сибир тие посочија дека условите се прилично студени. Во Европа и Северна Америка недостасуваа овие прстени за раст. Тропските клими завршија за време на Горниот карбонифер значително се менуваа.

Под овие услови, ликоподиофитосот и сфенофитите опаднаа доволно од нивната популација. Од друга страна, папратите кои имале семе се оние кои добиле поважна улога и биле широко распространети. Ова се чини дека укажува на тоа дека тие морале да се прилагодат на посушите климатски услови. Јагленовите продолжија да се формираат, но ликоподиофитите веќе не беа примарни соработници.

Во овој период имаше два големи океана кои доминираа во светот: Панталаса и Палео Тетиси.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за периодот на карбонифер, неговите карактеристики, флората и фауната.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.