Ѕвездено небо

Ивееме на многу убава планета, каде коегзистираат многу растителни и животински видови кои прават се што е можно за да преживеат и да се прилагодат во свет каде што треба секој ден да се соочуваат со многу предизвици. Но, ако во текот на денот можеме да видиме голема разновидност на бои и форми на живот, во текот на ноќта шоуто продолжува, само што овој пат протагонист е ѕвездено небо.

Многу малку пати го сфаќаме тоа, не залудно, лесно е да се заборави дека има и други светови таму каде што, можеби, има живот. Сите оние милиони светли точки што понекогаш ги гледаме се всушност starsвезди, планети, комети и маглини што постоеле пред милиони години.

Кратка историја на астрономијата

Ја сакам ноќта. Спокојството што се дише е прекрасно, а кога небото е чисто и можете да видите многу мал дел од универзумот, тоа е неверојатно искуство. Сигурно оние чувства и сензации што сите fansубители на астрономијата или, едноставно, набудувајќи го небото, ги имале и првите астрономи.

Астрономијата, патем, е многу стара наука. Сите човечки цивилизации што постоеле и - веројатно - биле посветени на набудување на небото. Пример е Стоунхенџ, мегалитска конструкција изградена околу 2800 година п.н.е. C. што, ако се погледне од неговиот центар, укажува на точниот правец на изгрејсонцето на летната краткоденица.

Во Египет, градителите на пирамидите Гиза, Кеопс, Хафре и Менкауре (фараони кои припаѓале на IV династија) ги создале своите дела околу 2570 п.н.е. C. така што тие беа усогласени со појасот на Орион. Иако во моментов трите starsвезди на Орион формираат агол кој се разликува за неколку степени од оној на пирамидите.

Сепак, дури многу години подоцна, во мај 1609 година, кога генијалниот Галилео Галилеј го измислил телескопот што би служел за да се проучат, уште подетално, предмети на небото. Во тоа време, во Холандија, веќе беше создаден еден што ни дозволуваше да гледаме далечни предмети, но благодарение на оној на Галилеј кој дозволи сликата да се зголеми од осум на девет пати, може да се видат многу повеќе предмети, така што сè што може да се проучи и анализира. можеше да се види на небото.

Така, малку по малку луѓето беа во можност да сфатат дека тоа е Сонцето, а не Земјата која е во центарот на нашето сè, што беше огромна промена со оглед на тоа дека дотогаш имаше геоцентрична визија на универзумот.

Денес имаме телескопи и двогледи кои ни овозможуваат да видиме понатаму. Сè повеќе луѓе не се задоволни со гледањето на предметите што човечките очи можат да ги фатат со голо око, но на кои им е полесно од кога и да гледаат комети, маглини, па дури и ако времето е добро, најблиските галаксии. Но, постои проблем што претходно не постоел: загадување на светлината.

Што е загадување на светлината?

Загадување на светлината се дефинира како осветленост на ноќното небо произведено од неквалитетно урбано осветлување. Светлата на уличните светилки, оние на возилата, оние на зградите итн. тие се пречка за уживање во вездите. А ситуацијата само се влошува со зголемувањето на светското население.

Има многу последици, вклучувајќи го следново:

 • Енергијата и парите се трошат залудно.
 • Заслепете ги возачите.
 • Тие придонесуваат за климатските промени.
 • Тие ги менуваат циклусите на разни животински видови, како и на растенијата.
 • Видливоста на ноќното небо е изгубена.

Дали има решенија?

Секако Да. Вклучување на надворешните светла само неколку часа, користење на сијалички за заштеда на енергија, поставување на улични светилки за избегнување пречки (како гранки на дрвја) и / или користење на дизајни со екрани кои избегнуваат расејување на светлината нагоре се некои од работите што се Тие би можеле да сторат за да го намалат загадувањето на светлината.

Митови за вездите

Плејади

Theвездите отсекогаш биле предмет на верувања со кои човечкото суштество создава митолошки приказни. Пример е Плејадите (збор што на грчки значи „гулаби“). Во Античка Грција Приказната беше раскажана дека ловецот Орион се за loveубил во Плејоне и неговите ќерки, кои се обиделе да избегаат од него, но успеале само кога Зевс, години подоцна, ги трансформирал во гулаби што летаа на небото за да станат група starsвезди кои и денес ги знаеме како Плејади.

Тирава

Според Пауни, домородно племе на централна Северна Америка, богот Тирава ги испрати starsвездите да го носат небото. Некои се грижеа за облаците, ветерот и дождовите, кои ја осигуруваа плодноста на Земјата; сепак, имаше и други кои наидоа на вреќа смртоносна бура, што донесе смрт на планетата.

млечен пат

Маите веруваа во тоа Млечниот пат беше патот по кој душите одеа кон подземниот свет. Приказните раскажани од овие луѓе, кои формирале една од најнапредните цивилизации во нивното време, се темелат на односот на движењето на вездите. За нив, вертикалниот појас на Млечниот Пат што сè уште може да се види и денес ако небото е многу чисто, го претставуваше моментот на создавањето.

Седумте Кртика

Во Индија се верува дека theвездите на Големата Мечка беа таканаречените Ришиси: седум мудреци кои беа во брак со седумте сестри Кртика со кои живееја на северното небо се додека Агни, богот на огнот, не се вуби во сестрите Кртика. За да се обиде да ја заборави heубовта што ја чувствуваше, Ажни отиде во џунглата каде ја запозна Сваха, theвездата Зета Таури.

Сваха се в loveуби во Ажни и да го освои она што го направи беше да се маскира во една од сестрите Кртика. Ажни верувал дека конечно ги освоил сопругите на Риши. Набргу потоа, Сваха доби син, па почнаа да се шират гласини дека шест од сопругите на Риши биле мајка му, што довело до шест од седум сопрузи да се разведат од сопругата.

Арундати беше единствената која остана со нејзиниот сопруг наречена starвезда Алкор. Останатите шестмина заминаа и станаа Плејади.

Најдобрите места за да ги видите starsвездите

Соочени со загадување на светлината, најдоброто нешто што треба да направите е да се оддалечите што е можно повеќе од градовите или, уште подобро, да одите на патување на некое од овие места:

Национален парк Монфрагуе (Касерес)

Слика - Хуан Карлос Касадо

Опсерваторија Мауна Киа (Хаваи)

Слика - Воли Пачолка

Лас Канадас дел Теиде (Тенерифе)

Слика - Хуан Карлос Касадо

Пустина Синај (Египет)

Слика - Стефан Сајп

Но ... и ако не можам да патувам, што да правам? Па, во тој случај најдоброто нешто би било да се купи телескоп со прекршување. Тој е многу едноставен за употреба и бара мало одржување (освен да се чува чист 🙂). Работата на овој телескоп се заснова на прекршување на светлината емитирана од него. Кога светлосниот зрак ќе помине низ дрвото, тој ќе ја смени својата траекторија предизвикувајќи зголемена слика на предметот што се набудува во тој момент.

Цената на телескопот за иницијација на рефрактор е доста интересна и може да вреди околу 99 евра.

Повеќе фотографии од ryвездено небо

За да завршиме, ве оставаме со неколку фотографии од ryвездено небо. Уживај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Уриел ескивел dijo

  Ние сме единствената планета со нашите доблести (воздух, вода, оган, земја) и ... незначителна.
  Убавината на рајот е огромна, бесконечна; моќта на нашиот starвезден крал ни фрла „искри“ од неговите дарови и нè покрива со поларни аурори со својата енергија на врвот на нашата магнетосфера за да ги наполниме учениците со зачуденост и ни го дава Етерот, во позадина, покрај тоа што супериорни техники, иако само за да се цени малку повеќе од таа скапоценост, фала му на Бога.