Шумите како клучно парче против климатските промени

шуми за борба против климатските промени

Дрвјата и шумите се од витално значење за борба против климатските промени. Апсорпцијата на СО2 преку фотосинтеза ни помага намалување на количината на стакленички гасови во атмосферата и затоа да може да се придонесе за да не се зголемуваат температурите.

По Самитот за клима и Парискиот договор, утврдено е ограничување на емисиите на стакленички гасови со цел да се намалат ефектите од климатските промени. Па, шпанската шумска маса, која зафаќа повеќе од половина од површината на земјата, клучно е за да може да се исполнат овие обврски.

Важноста на шумската маса

штандови и сеча на шуми

Од наметнувањето на целите за климатските промени, шумите станаа суштински елемент и зазедоа водечка улога во одржливоста. Тие се многу корисна алатка во борбата против климатските промени бидејќи се важни јаглеродни мијалници.

Секоја година големите шуми тие поставија повеќе од 24% од вкупните емисии на СО2 произведени во Шпанија. Оттука произлегува и важноста од зголемување на пошумената површина и подобрување на квалитетот на постојната. Намалување на шумите како резултат на периодични пожари или сериозно зголемување на температурите би имало фатално влијание во однос на емисиите на стакленички гасови, намалувајќи ги, па дури и поништувајќи ги капацитетите за ублажување на шумските маси. Затоа, добра грижа за нив е синоним за добро управување со животната средина.

Цели на Парискиот договор

емисии на стакленички гасови според Парискиот договор

Целите на Парискиот договор што Шпанија ги ратификуваше на 30 ноември достигнуваат намалување на емисиите на стакленички гасови за 26% до 2030 година од оние сектори што се дифузни (како што се транспорт, земјоделство, отпад или згради) и 43% од тие емисии што одговараат на индустрискиот сектор. Емисиите мора да се намалат во однос на нивото на загадување што постоеше во 2005 година.

Со цел да се постигнат целите наметнати со Парискиот договор, дрвјата играат многу важна улога како мијалник на јаглерод. Благодарение на нив, ние сме во состојба да ја намалиме количината на СО2 во атмосферата. Меѓутоа, поради недостаток на управување или приход, шумите се напуштаат секој ден и не се грижат соодветно за да се спречат шумски пожари, да се промовира еколошката рамнотежа и да се зачува зачувување на биодиверзитетот. Треба да запомниме дека планината е одржлива благодарение на нејзиното управување со животната средина, социјалното и економијата.

Зачувување на шумите

одржливи шуми за климатски промени

Според Шпанското здружение за одржливост на шумите (PEFC), дрвјата можат да го подобрат животот на градовите, од нивното стратешко поставување Тој е способен да го лади воздухот помеѓу 2 и 8 степени целзиусови. Покрај тоа, шумите обезбедуваат дрво што ни обезбедува поголема количина на енергија отколку сонцето, водата или ветерот, сочинуваат 40% од тековното снабдување со обновлива енергија во светот.

Според еколошката организација WWF, во моментов две третини од шумите на планетата се изгубени во последните 10.000 XNUMX години. Овој тренд опстојува поради нелегалното сеча и неговата трансформација за интензивно земјоделство. Организацијата за заштита на животната средина препорачува да се направи добар попис на шумските ресурси, нивниот биодиверзитет и нивните социјални импликации, така што дејствијата во шумата не ја ставаат во опасност нивната иднина, „земајќи ги предвид еколошките, социјалните и економските димензии“.

Сепак, панорамата во Шпанија е друга приказна. Тука нема профитабилно управување со шумитеБидејќи нема пазар за производи што се извлекуваат од шумата, тој е многу маргинален или има многу ниски цени.

Исто така, WWF го смета за фундаментално создавање на советодавни тела и правично учество на јавноста на сите агенти заинтересирани за шумите од еколошка, социјална и економска перспектива.

Како што можете да видите, борбата против климатските промени има голем сојузник од кој, дури и во Шпанија, не се зема многу во предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.