Шумите ќе имаат поголеми потешкотии да се обноват по пожарот поради климатските промени

Шумски пожар

Со прогресивното зголемување на температурите, шумските пожари во текот на летото стануваат сè поинтензивни, предизвикувајќи шумите да имаат сериозни потешкотии за обновување Бидејќи, не само што растенијата имаат проблеми со ртење, туку тоа влијае и на животните што ги населуваат на многу загрижувачки начин, според студијата објавена во списанието ПЛОС ОНЕ.

Но, не само тоа, туку влијанието на човекот врз животната средина е такво што сечењето дрвја може да го промени живеалиштето, со што се спречува да се опорави природно после катастрофа.

Авторите на студијата, меѓу кои се и истражувачите Роџер Пуиг-ironиронес, член на групата за биологија на животни на Универзитетот во Girирона (UdG) и Пере Понс, од Центарот за шумска технологија на Каталонија - Центар за еколошки истражувања и апликации за шумарство ( CTFC-CREAF), наведете дека климатските промени предизвикуваат големи проблеми за шумите по пожарот.

Типично, пожарите се природни феномени способни за подмладување на шумите. Всушност, постојат некои растенија кои можат да 'ртат само откако ќе бидат подложени на високи температури, како што е случајот со протеините кои живеат во Африка на пример.

Искочување на шумите

Сепак, Кога оваа појава се јавува во регион каде што температурите само се зголемуваат, правејќи ја почвата сè посушна, шумата не може да се регенерира лесно како порано, а помалку ако човечкото суштество го спречува тоа со сечење дрвја за да засади монокултури или да гради.

За да се дојде до овој заклучок, Истражувачите извршиле анализа со повеќе од 3000 примероци на птици и вегетација од 70 области што биле изгорени во Каталонија за да дознаете како зголемувањето на сувоста влијаеше на регенерацијата на шумата по пожарот. Така, тие беа во можност да откријат дека ова зголемување негативно влијае на закрепнувањето на растенијата и на птиците.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.