Кои се циклоните

циклон

Меѓу сите метеоролошки појави што се случуваат на нашата планета, има и такви кои привлекуваат посебно внимание: циклони. Постојат неколку видови, секој со свои карактеристики што го прави феномен на кој треба да се восхитува.

Но, како тие се формираат? Ако сакате да знаете сè за нив, не пропуштајте го овој специјален.

 Што е циклон?

Во метеорологијата, циклонот може да значи две работи:

 • Многу силни ветрови што се јавуваат на места каде атмосферскиот притисок е мал. Тие напредуваат во големи кругови кои се вртат околу нив и потекнуваат од крајбрежјето, генерално тропско.
 • Атмосферски регион со низок притисок каде се појавуваат обилни врнежи од дожд и интензивни ветрови. Познато е и како бура, а на временските карти ќе го видите претставено со „Б“.
  Антициклонот е спротивен, односно регион со висок притисок што ни носи добро време.

видови циклони

Постојат пет типа на циклони, кои се:

 Тропски циклон

тропски циклон

Тоа е брзо ротирачки џакузи што има центар со низок притисок (или око). Произведува силни ветрови и обилен дожд, црпејќи ја својата енергија од кондензацијата на влажниот воздух.

Се развива, поголемиот дел од времето, во интертропските региони на планетата, на топлите води кои регистрираат температура од околу 22ºC, и кога атмосферата е малку нестабилна, што доведува до систем на низок притисок.

На северната хемисфера се врти спротивно од стрелките на часовникот; Од друга страна, на јужната хемисфера се врти наназад. Во секој случај, произведува голема штета на крајбрежните области поради поројните дождови кои за возврат предизвикуваат бран и свлечишта.

Во зависност од нејзината јачина, се нарекува тропска депресија, тропска бура или ураган (или тајфуни во Азија). Да ги видиме неговите главни карактеристики:

 • Тропска депресија: брзината на ветерот е максимум 62 км на час и може да предизвика сериозни штети и поплавување.
 • Тропска бура: брзината на ветерот помеѓу 63 и 117 км / ч, и неговите обилни дождови можат да предизвикаат големи поплавувања. Силните ветрови можат да создадат торнада.
 • Ураган: Се преименува во ураган кога интензитетот ја надминува класификацијата на тропската бура. Брзината на ветерот е минимална 119 км на час и може да предизвика сериозни штети на крајбрежјето.

Категории на урагани

Ураганите се циклони кои можат да бидат многу поразителни, затоа е од суштинско значење да се знаат за да се преземат потребните мерки и со тоа да се избегне губење на човечки живот.

Скалата за урагани Сафир-Симпсон разликува пет категории урагани:

 • Категорија 1: брзината на ветерот е помеѓу 119 и 153 км / ч. Тоа предизвикува поплавување долж крајбрежјето, а има и одредена штета на пристаништата.
 • Категорија 2: брзината на ветерот е помеѓу 154 и 177 км / ч. Оштетува покриви, врати и прозорци, како и крајбрежни области.
 • Категорија 3: брзината на ветерот е помеѓу 178 и 209 км / ч. Тоа предизвикува структурни штети во малите згради, особено во крајбрежните области и ги уништува подвижните домови.
 • Категорија 4: брзината на ветерот е помеѓу 210 и 249 км / ч. Тоа предизвикува широко распространета штета на заштитните структури, покривите на малите згради се уриваат, а плажите и терасите се еродираат.
 • Категорија 5: брзината на ветерот е поголема од 250 км / ч. Уништува кровови на згради, обилни дождови предизвикуваат поплавување што може да достигне до пониските катови на зградите во крајбрежните области, а можеби е и неопходна евакуација на станбени области

 Предности на тропските циклони

Иако можат да предизвикаат сериозна штета, вистината е дека се исто така многу позитивни за екосистеми, како што е следново:

 • Тие можат да стават крај на периоди на суша.
 • Ветровите генерирани од ураган можат да ја обноват вегетациската покривка, отстранувајќи ги старите, заболени или слаби дрвја.
 • Може да донесе свежа вода во утоките.

 Екстратрапски циклон

Тропска депресија

Стратропски циклони, познати и како циклони на средна географска ширина, се наоѓаат во средните ширини на Земјата, помеѓу 30º и 60º од екваторот. Тие се многу чести феномени, кои заедно со антициклоните го движат времето над планетата, создавајќи барем малку облачност.

Тие се поврзани со а систем со низок притисок што се јавува помеѓу тропските предели и половите, и зависи од температурниот контраст помеѓу топлите и студените воздушни маси. Треба да се напомене дека ако има забележително и брзо намалување на атмосферскиот притисок, тие се нарекуваат експлозивна циклогенеза.

Тие можат да се формираат кога тропски циклон влегува во студените води, што може да предизвика сериозни штети, како на пр поплави o свлечишта.

Суптропски циклон

тропска бура

Тоа е циклон кој има карактеристики на тропските предели и екстратропски. На пример, суптропскиот циклон Арани, формиран на 14 март 2011 година во близина на Бразил и траеше четири дена, имаше удари од 110 км на час, така што се сметаше за тропска бура, но формирана во сектор на Атлантскиот океан каде што обично не се формираат тропски циклони.

Поларен циклон

Ураган

Исто така познат како арктички циклон, тој е систем со низок притисок со дијаметар помеѓу 1000 и 2000 км. Има пократок век од оној на тропските циклони, бидејќи потребни се само 24 часа за да се достигне својот максимум.

Генерира силни ветрови, но обично не предизвикува штета бидејќи се формираат во ретко населени области.

Мезоциклон

супер клетка

Е воздушен вртлог, со дијаметар од 2 до 10 км, што се формира во рамките на конвективна бура, односно воздухот се крева и ротира по вертикална оска. Обично се поврзува со локализиран регион со низок притисок во грмотевици, што може да генерира силни површински ветрови и град.

Ако постојат вистински услови се јавува заедно со промоции во супер клетки, кои не се ништо повеќе од неизмерни ротирачки бури, од кои може да се формира торнадо. Овој неверојатен феномен се формира во услови на голема нестабилност, и кога има силни ветрови на голема надморска височина. За да можете да ги видите, препорачливо е да одите во Големите рамнини на Соединетите држави и Пампејските рамнини на Аргентина.

И со овие завршуваме. Што мислевте за ова специјално?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.