Кои се ултравиолетовите зраци

uv

За неколку дена, температурите се зголемија и дел од полуостровот страдаше повеќе типично за летото отколку за пролетта. Затоа е многу важно да се заштитите од сонцето и да избегнувате идни проблеми со кожата.

Ултравиолетовите зраци се причина за овие проблеми затоа е важно да се знае од што се состојат и кои се советите за заштита на кожата од дејството на овие зраци.

Ултравиолетовите зраци или УВ се вид на енергија што ја емитува сонцето и продира во површината на Земјата. Постојат два вида на сончево зрачење: УВ-А и УВ-Б. Првиот вид зрачење може да навлезе длабоко во кожата и затоа е доста опасен. бидејќи може да доведе до страшен карцином на кожа. 

Во случај на УВ-Б, тие не продираат толку многу и се зраците што предизвикуваат црвенило и оштетување на кожата, предизвикувајќи ги познатите изгореници произведени од сонцето. Научно е докажано дека високата изложеност на кожата на дејството на сонцето е главната причина за рак на кожата. Затоа е потребно во секое време да се избегнува УВ-зраци да навлезат во кожата и предизвика сериозна штета.

УВ зраци

Многу е важно да запомните дека треба да избегнувате сончање во централните часови на денот и заштитете ја кожата со специфичен крем кој ви помага совршено да се грижите за неа. Сега, кога доброто време е тука и повеќето луѓе се собираат на плажите и базените за да си поминат убаво и да уживаат во убавото време, од суштинско значење е да внимавате на опасните УВ зраци. Не заборавајте да се заштитите совршено и со тоа да избегнете идни проблеми со кожата кои можат да станат неповратни и навистина сериозни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.