Што се случува со Средоземното Море?

Медитеранот

El Средоземно Море отсекогаш била многу ранлива. За разлика од другите, како што е Карипското море на пример, се храни од Атлантскиот Океан што поминува низ теснец, тој на Гибралтар, од околу 20 километри. Ако требаше да се затвори, нешто што веќе се случи пред шест милиони години, ова море ќе престане да постои. Точно е дека во моментов е практично невозможно тоа да се повтори, но реалноста е таа не е без проблеми.

Извештајот извршен во рамките на Националниот план за прилагодување кон климатските промени, што го промовира Министерството за земјоделство и животна средина, ги открива ефектите што веќе се перципираат во овој дел од светот и нивните можни кратки и средни последици термин.

Кои промени се случуваат во Средоземното Море?

Ова море почнува да се разликува од оној што го познававме до сега. Неговите карактеристики многу се менуваат. Според извештајот, аномалиите што се случуваат се:

 • Температурата на површината се зголемува помеѓу 0,2 ° C и 0,7 ° C по деценија. Во некои точки, како што се морскиот резерват на Островите Колумбретс, порастот е поголем: 0,04 ºС.
 • Нивото на морето се зголемува помеѓу 2 и 10 мм по година.
 • Намалување на висината на бранот (-0,08 см / година), што главно може да се произведе од понискиот оток во текот на зимата.
 • Масовна смрт. За време на жешките лета, како 2003 година, кога во многу региони температурата на морето беше 1ºC или повисока, на морските животни им е навистина тешко; всушност, популацијата на коралите од видовите C. caespitosa, која живее на островите Колумбретс, опаднала помеѓу 50 и 80% помеѓу 2003 и 2012 година.
 • Изглед на невородени видови, како што се црвените алги, чие потекло е во Индискиот Океан, но кое преку Суецкиот канал го достигна Средоземното море. Но, има и други, како црвено-ушната желка или лавовска риба (која, патем, има отровни перници).
 • Медузата ќе се размножува. Овие животни се дел од медитеранското лето, но како што се загрева морето, тие се појавуваат уште пред да започне таа сезона. Во 2016 година, тие беа видени во месец април.

Што се очекува да се случи во следните неколку години?

Малта

Ако сè продолжи исто, температурата на површината на морето околу Пиринејскиот полуостров може да се зголеми помеѓу 2,5º и 3ºС од сега па до крајот на векот. Што се однесува до нивото на морето, тоа може да се зголеми околу 40 и 60 см бидејќи соленоста се зголемува и во првите 10m.

Покрај тоа, се очекува да се закисели. И ова ќе стане сериозна закана и за коралите, како и за другите животни, како што се китовите, бидејќи нивната главна храна, крилот, ќе се намали.

Можете да го прочитате извештајот овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.