Кои се атмосферските реки?

речно-атмосферски

Слика направена од сателитот GOES 11.

На атмосферски реки (РА, или АР на англиски атмосферски реки) се тесни региони на влага кои се концентрирани во атмосферата. Тие содржат значителна количина водена пареа, поради што можат да предизвикаат многу проблеми во крајбрежните области.

Ајде да знаеме што се атмосферски реки и каква штета можат да предизвикаат.

Кои се атмосферските реки?

Атмосферските реки се одговорни за најголемиот дел од хоризонталниот транспорт на водена пареа надвор од тропските предели, обично помеѓу големи области на дивергентен површински проток на воздух. Тие се обично долги неколку километри и широки стотици километри, така што секој од нив може да носи многу поголема количина на вода од реката Амазон.

Иако тие покриваат само 10% од обемот на планетата, тие играат многу важна улога во екосистемите ширум светот, бидејќи тие претставуваат повеќе од 90% од водената пареа што се транспортира од север кон југ.

Кои се штетите што можат да ги предизвикаат?

Слика - Фелипе Гарсија Паган

Слика - Фелипе Гарсија Паган

Додека повеќето атмосферски реки се слаби и затоа се корисни во обезбедувањето дожд што ќе ги наполни бунарите за вода за пиење во регионите низ кои минуваат, тие понекогаш можат да предизвикаат многу проблеми. Поплави, свлечишта, материјални загуби, па дури може да предизвикаат смрт кај луѓето и животните, како што се случи неодамна во Шпанија.

На 18 декември 2016 година, една од овие реки предизвика значителна штета на југот и југоистокот на полуостровот и во Баларес. Повеќе од 120л / м2 паднаа за само дванаесет часа во многу региони, предизвикувајќи поплавување и смрт на три лица.

Атмосферските реки се дел од планетата. Благодарение на нив, имаме значителна количина на вода во различните региони. Дали сте чуле за нив?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.