Што предизвикува ефект на стаклена градина?

Ефект на стаклена градина

Многу се зборува за ефектот на стаклена градина, во последно време како да е нешто негативно, нешто што може да ни предизвика многу проблеми и на луѓето и на остатокот од живите суштества што ја населуваат планетата Земја. Но, дали знаеме што го предизвикува и колку е важно за животот?

Тогаш ќе објаснам што е и што предизвикува ефект на стаклена градина така што на овој начин ќе можете малку повеќе да ја разберете планетата што нè трогна.

Кој е ефектот на стаклена градина?

Шема на ефект на стаклена градина

Тоа е процес со кој зрачењето што се емитува од сонцето се апсорбира од стакленички гасови o GHG (водена пареа, јаглерод диоксид, метан, азот оксид, озон и хлорофлуоројаглеродни) се наоѓа во атмосферата и зрачи во сите правци. Дел од ова зрачење се апсорбира од површината на Земјата, така што просечната температура на површината се зголемува, дозволувајќи да постои живот.

Сепак, човечката активност го засили овој природен процес, со што се влошува глобалното затоплување.

Какви последици има тоа?

Природниот ефект на стаклена градина овозможи живот каков што знаеме дека постои и се развива; Сепак, додека луѓето ги уништуваат шумите, користат фосилни горива, загадуваат и, на крајот на краиштата, не водат сметка за планетата, концентрацијата на стакленички гасови, особено јаглерод диоксидот, само се зголеми.

Како последица на тоа, повеќе зрачење се враќа на површината, предизвикувајќи a зголемување на просечната температура, На топење на поларните ледени капачиња, што би предизвикало покачување на нивото на морето, На напредок во пустината , промени во сезоните, И измени во моделите на врнежи.

Нуклеарна централа

Ефектот на стаклена градина е процес што треба да остане природен. Затоа, важно е да се запре уништувањето на планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РОЗИО dijo

  Ви благодариме што ни дадовте толку многу теми од голем интерес, бидејќи ова ќе ни помогне да бидеме повеќе информирани за штетата на нашата планета и грижата и мерките што мора да ги преземеме.

 2.   Кароле Пачеко dijo

  Останува да се објаснат причините што ги гледаат денес