Што можете да направите за земјата?

Можете да направите многу за да се грижите за Земјата

Сигурно сте слушнале за климатските промени и како зголемувањето на концентрациите на гасови како јаглерод диоксид или озон ја дестабилизира природната рамнотежа што постоела во атмосферата. Исто така, Проблемот е предизвикан од човечко суштество, но исто така е тој што може да стори многу за да се спротивстави на ефектите што веќе ги доживуваме.

Многу се сомнежите што се јавуваат кога ќе се решиме да сториме нешто, односно кога сакаме да дадеме малку за да постигнеме почист свет, но сите ќе најдат одговор тука, во овој напис под наслов Што можете да направите за земјата. Затоа што да, една индивидуа може да направи многу. 😉

Дома

Да започнеме со разгледување што може секој од нас да направи дома, било да е тоа куќа, стан, вила, што и да е.

Исклучете ги светлата

Исклучете ги светлата кога не ги користите

Некои имаат тенденција да ги оставаат светлата запалени при напуштање на просторијата, што ја зголемува не само сметката за електрична енергија, туку и енергијата потребна за нејзино производство. Понатаму, Иако електричната енергија не загадува кога ја користиме, таа се прави кога се произведува.

Да ни даде идеја, според Опсерваторија за електрична енергија WWF-Шпанија секој киловат претпоставува производство на:

 • 178 грама јаглерод диоксид
 • 0,387 грама сулфур диоксид
 • 0,271 грам азотен оксид
 • 0,00227 cm3 радиоактивен отпад на ниско и средно ниво
 • 0,277мг радиоактивен отпад на високо ниво

Поради оваа причина, се препорачува да се исклучат светлата и, исто така, да се користат сијалици за заштеда на енергија.

Затворете ја славината

Затворете ја славината за да ја намалите потрошувачката на вода

Водата е скапоцена стока. Во областите каде врне многу или доста редовно, постои тенденција воопшто да не се грижи за тоа, бидејќи луѓето знаат дека секогаш ќе го имаат ... Чекај, секогаш? Па, тоа ќе зависи од тоа како ќе се одвиваат работите.

Она што можам да ви кажам, бидејќи го живеев повеќе од еднаш, е тоа во областите каде сушата е проблем снабдувањето е прекинато. Ова значи дека има денови кога треба да успеете да можете да миете садови, облека или дури да се истуширате. Значи, ако не користите вода, исклучете ја славината… за вас, за секого.

Отворете го прозорецот

Отворете го прозорецот за да влезете во воздухот

Сите знаеме колку е добро со вклучена климатизација во потоплите месеци од летото. Но секогаш кога е можно, ќе биде подобро да се има прозорецот отворен, така што воздухот однадвор. На овој начин, домот е природно освежен.

Намалете го месото

Производството на килограм месо многу ја загадува планетата

Сточарскиот сектор загадува 18% повеќе од секторот транспортНо, не можеме да заборавиме дека тоа е едно од најразорните на планетата. И, тоа е дека, со цел да се обезбеди доволно храна за население кое се зголемува, се прават фарми каде порано имало шуми, се загадува водата и атмосферата, а во тој процес милиони животни се ограничени да живеат во мали куќишта.

Од друга страна, одгледувањето растенија не само што е лесно, туку и не е толку загадувачко; И ако доаѓаат од органско земјоделство, тие не му штетат на животната средина.

Во странство

Откако ќе излеземе од дома, можеме да продолжиме да се грижиме за планетата ако смениме некои обичаи:

Користете јавен превоз

Користењето јавен превоз помага да се грижиме за Земјата

Се повеќе автомобили возат по патиштата. Само во Шпанија се проценува дека има 30 милиони во оптек. Дали знаевте дека овие возила генерираат 18% од јаглерод диоксид во светот? Ако користевме јавен превоз од време на време, или барем го споделувавме нашиот автомобил, би можеле да го намалиме тој процент.

Засади дрво

Ако имате шанса, засадете дрво за да го подобрите квалитетот на воздухот

Или две, три, или ... Дрвјата се одлични бели дробови што ги имаме во градовите и градовите. Преку нивните лисја тие апсорбираат јаглерод диоксид и исфрлаат кислород за време на фотосинтезата, а исто така со својот здив исфрлаат вода во форма на пареа. Сето тоа ни помага да дишеме воздух ... и исто така чисто.

Значи, ако имате градина, ви препорачувам да засадите некои дрвја, а во случај да немате, волонтирајте се да ги засадите во вашиот град или град. Можам да ви кажам дека искуството е уморно, но многу корисно.

Не пуши

Пушењето му штети на вашето здравје и на планетата

Да, непушач ви кажува (поточно, пасивен пушач), но за волја на вистината чадот од тутун содржи не само околу XNUMX канцерогени супстанции, но многу од овие супстанции се загадувачи. Еден начин да и помогнете на планетата е да не пушите.

Размислете дека во Шпанија се трошат околу 89 милиони цигари дневно. Ова годишно, околу 32.455 милиони филтри ги ослободуваат своите токсични агенси во атмосферата загадувајќи ја почвата, зелените површини и воздухот што сите го дишеме.

Соберете ѓубре (пластика, стакло ...) и рециклирајте

Користете корпи за рециклирање: грижете се за планетата

Јас добро знам дека во секој град и град има работници кои се точно посветени на чистење на улиците, но не можеме да игнорираме дека има многу луѓе на кои едноставно воопшто не им е грижа каде го оставаат ѓубрето. Наместо тоа, не чини секој од нас ништо да ги земе конзервите, на пример, и да ги фрли во корпа за рециклирање.

Со многу малку можеме да направиме многу. 😉

И со ова завршивме. Дали знаевте дека толку многу работи можат да се направат за да се грижиме за Земјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родриго dijo

  Добро попладне,

  Ги читам сите написи што сте ги напишале и ... Ги сакам !! Лесно за читање и од кое можете да научите многу.

  Можеме да го подобриме нашиот квалитет на живот и на нашата планета, почнувајќи од мали промени, на кои треба постепено да ја додадеме поддршката од луѓе, како што се институциите, локални и меѓународни.

  Се надеваме дека можеме да ја смениме планетата на време.