Што е хидрометеор и кои се главните типови?

Магла

Дали некогаш сте се запрашале што е хидрометеор? Овде го имате одговорот: овој феномен е колекција на водени, течни или цврсти честички што паѓаат низ атмосферата. Овие честички можат да останат суспендирани, да се таложат на објекти во слободна атмосфера или да паѓаат од атмосферата сè додека не стигнат до површината на земјата.

Меѓу главните ги истакнуваме дождот, маглата, маглата или мразот. Да ги знаеме главните типови што ги има и како се карактеризираат.

Хидрометерите суспендирани во атмосферата

Тие се оние што се составени од многу мали честички вода или мраз што се суспендирани во атмосферата.

 • Магла: составена од многу мали капки вода што може да се види со голо око. Овие капки ја намалуваат хоризонталната видливост под 1 км. Маглата може да биде слаба кога се гледа на растојание од 500 до 1000 м, умерено кога растојанието е помеѓу 50 и 500 м и густа кога видливоста е помала од 50 м.
 • Магла: Како магла, таа е составена од многу мали капки вода, но во овој случај тие се микроскопски. Ја намалува видливоста помеѓу 1 и 10 км со релативна влажност од 80%.

Хидрометери кои се таложат на објекти во атмосферата

Тие се јавуваат кога водена пареа во атмосферата се кондензира на предметите на земјата.

 • Мраз: Тоа се случува кога ледени кристали се таложат на предметите, со температури многу близу до 0 степени.
 • Мраз: Кога влагата на почвата се замрзнува, се формира многу лизгав слој мраз, што е кога велиме дека имало мраз.
 • Магла за замрзнување: Се јавува во области каде има магла и ветерот малку дува. Капките вода замрзнуваат кога ќе дојдат во контакт со земјата.

Хидрометеори кои паѓаат од атмосферата

Тоа е она што го знаеме под името врнежи. Тие се течни или цврсти честички што паѓаат од облаци.

 • Дожд: Тие се течни честички на вода со дијаметар поголем од 0,5 милиметри.
 • Невада: Составена е од ледени кристали кои паѓаат од облаци од дожд.
 • Град: Овие врнежи се состојат од ледени честички со дијаметар од 5 до 50 милиметри.

Дожд на прозорецот

Дали ве интересираше?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.