Кој е универзумот

што е универзумот

¿Кој е универзумот? Тоа е едно од најпоставуваните прашања од научниците во целата историја. Навистина, универзумот е сè, без никакви исклучоци. Можеме да вклучиме во универзумот материја, енергија, простор и време и сè што постои. Меѓутоа, кога се зборува за тоа што е универзумот, се прави повеќе упатување на надворешниот простор на планетата Земја.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е универзумот, неговите карактеристики и некои теории.

Кој е универзумот

што е универзумот и галаксиите

Универзумот е огромен, но можеби не е бесконечен. Ако е така, ќе има бесконечна материја во бесконечна starвезда, што не е случај. Напротив, што се однесува до материјата, тоа е првенствено празен простор. Некои луѓе дури тврдат дека универзумот во кој живееме не е реален, тој е холограм.

Познатиот универзум содржи галаксии, групи галаксии и структури поголеми наречени суперкластери, како и меѓугалактичка материја. И покрај напредната технологија достапна денес, сè уште не ја знаеме точно нејзината големина. Материјата не се дистрибуира подеднакво, туку е концентрирана на специфични места: галаксии, starsвезди, планети итн. Сепак, се претпоставува дека 90% од постоењето е темна материја што не можеме да ја набудуваме.

Универзумот има најмалку четири познати димензии: три во просторот (должина, висина и ширина) и една во време. Поради доминантната сила на гравитацијата, таа се држи заедно и се движи континуирано. Во споредба со небото, нашата планета е многу мала. Ние сме дел од Сончевиот систем, изгубени во прегратките на Млечниот Пат. Млечниот пат има 100.000 милијарди starsвезди, но тоа е само една од стотиците милијарди галаксии кои го сочинуваат Сончевиот систем.

Формирање и уништување

Теоријата за Биг Бенг објаснува како е формирана. Оваа теорија дека пред околу 13.700 милијарди години, материјата имала бесконечна густина и температура. Имаше силна експлозија и оттогаш густината и температурата на универзумот се намалуваат.

Големата експлозија е единственост, исклучок што не може да се објасни со законите на физиката. Можеме да знаеме што се случи од самиот почеток, но сè уште нема научно објаснување за моментот нула и големината нула. Додека не се открие оваа мистерија, научниците нема да можат со целосна сигурност да објаснат што е универзумот.

Во моментов, постојат низа теории кои по хипотезата објаснуваат како мислат дека ќе биде крајот на универзумот. За почеток, можеме да зборуваме за моделот на Голем замрзнување, што диктира дека континуираното ширење на универзумот ќе предизвика (во рок од милијарда години) истребување на сите starsвезди, што резултира во ладен и мрачен универзум.

Можеме да ја споменеме и теоријата на Големо рипување (или големата солза) што предлага дека колку повеќе се шири универзумот, толку повеќе се генерира темна енергија, достигнувајќи момент кога темната енергија ќе ја победи гравитацијата, кршејќи ја рамнотежата што е присутна меѓу двете сили и генерира распаѓање. од кој било вид на материјата.

Важноста на темната материја

темна материја

Во астрофизиката, космичките компоненти освен барионската материја (обична материја), неутрините и темната енергија се нарекуваат темна материја. Неговото име потекнува од фактот дека не емитува електромагнетно зрачење или не комуницира со електромагнетното зрачење на кој било начин, што го прави невидлив низ целиот спектар на електромагнетно зрачење. Сепак, не треба да се меша со антиматерија.

Темната материја претставува 25% од вкупната маса на универзумот, поради влијанието на нејзината гравитација. Постојат силни знаци на неговото постоење, кои се забележуваат во астрономските објекти што го опкружуваат. Всушност, можноста за негово постоење првпат беше предложена во 1933 година, кога швајцарскиот астроном и физичар Фриц Цвики истакна дека „невидливата маса“ влијае на брзината на орбитата на галактичките јата. Оттогаш, многу други набудувања постојано укажуваат на тоа дека може да постои.

Малку се знае за темната материја. Неговиот состав е мистерија, но една можност е дека е составена од обични тешки неутрини или неодамна предложени елементарни честички (како што се WIMP или аксони), само за да наведе неколку. Јасниот одговор за неговиот состав е едно од главните прашања на модерната космологија и физиката на честичките.

Постоењето на темна материја е важно да се разбере моделот на Биг Бенг за формирање на универзумот и моделите на однесување на вселенските објекти. Научните пресметки покажуваат дека во универзумот има многу повеќе материја отколку што може да се забележи. На пример, предвиденото однесување на галаксиите честопати се менува без очигледна причина, освен ако не постои можност ненабудуваната материја да изврши гравитационо поместување на видливата материја.

Антиматерија и темна енергија во универзумот

темна енергија

Не смееме да ја мешаме темната материја со антиматеријата. Последново е форма на обична материја, како материјата што нè конституира, но е составена од елементарни честички со спротивни електрични знаци: позитивни / негативни.

Антиелектрон е честичка на антиматерија, што одговара на електрон, но има позитивен полнеж отколку негативен полнеж. Антиматеријата не постои во стабилна форма затоа што се уништува со материјата (која постои во поголема пропорција), па затоа не се организира во атоми и молекули што може да се забележат. Антиматерија може да се добие само преку забрзувачи на честички. Сепак, неговото производство е комплицирано и скапо.

Темната енергија е форма на енергија што постои низ целиот универзум и има тенденција да го забрза нејзиното ширење со одбивање на гравитацијата или силата. Се проценува дека 68% од енергетските материи во универзумот припаѓаат на овој тип и тоа е многу униформа форма на енергија која не комуницира со која било друга фундаментална сила во универзумот, па затоа е наречена „темна“. Но, во принцип, тоа нема никаква врска со темната материја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е универзумот, неговото потекло и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.