Што е трик

Канчал

Во геологијата можеме да видиме различни формации што ќе се должат на некои геолошки процеси. Денес ќе разговараме за тоа што а канхал. Тоа е акумулација на остатоци лоцирани во подножјето на планинските предели. Може да ги најдеме и во одредени рамнини.

Во оваа статија ќе разговараме за карактеристиките на трикот и како се формира.

Што е трик

Формирање на трик

Тоа е акумулација на остатоци, т.е. мали карпи што се одвоени од врвот на една планина. Формирањето на бродот се должи на атмосферските влијанија на планинските полици. Времето може да се појави поради вишок ветер, ненадејни промени во температурата, замрзнување и одмрзнување и промени во притисоците. Со текот на времето, карпите пукаат и се деформираат, на таков начин што завршуваат да се одвојуваат и да паѓаат по падината.

Акумулацијата на мали карпи кои се фрагментирани од процесот на атмосферски влијанија е она што ние го нарекуваме скари. Шкотите може да се најдат во планинските области. Кога температурите во планинска област постојано осцилираат под нулата (ова се случува почесто во текот на зимата), малите капки дожд што се акумулираат во диетите на карпите поминуваат низ процес на замрзнување. Мразот има поголем волумен од течната вода, па затоа предизвикува димензии на карпите да се зголемат во големина. Очигледно, овој процес трае со години и години.

Со текот на времето и дејството на гелирање, фрактурите на карпите стануваат поголеми сè додека не предизвикаат карпа да се проголта во мали парчиња со едноставниот факт на дејството на другите метеоролошки агенси, како што се промените на температурата. Помеѓу денот и ноќта.

Овие камени области се обично подвижни. Едвај постои почва каде што тие можат да се стабилизираат, така што тие имаат тенденција да се движат и да продолжат да живеат во помали карпести фрагменти. Нормално, може да го најдеме брегот во области каде што топлинската амплитуда е доста висока, голема висина и флората обично има карактеристики како што се долги корени, поблиску до површината или лисја од треска.

Како се формира школка

Принцип на канчал

Процесот со кој се формира школка е со атмосферски влијанија. Времето е процес со кој карпите се распаѓаат и се распаѓаат како резултат на физичките, хемиските и атмосферските агенси. Иако во помала мера, биолошките агенси исто така играат улога.

Карпите што се погодени од временските непогоди се наоѓаат на површината на земјата или во близина на неа. Овие карпи се распаѓаат на разни парчиња и се раствораат, формирајќи нови минерали. Ерозијата е таа што помага во раселување и транспорт на расцепканите карпи. Процесот на атмосферски влијанија е оној што го олеснува дејството на ерозија на одредено место.

Видови на атмосферски влијанија

Физички атмосферски влијанија

Физички атмосферски влијанија

Постојат неколку видови на атмосферски влијанија и секој делува на различен начин. На едната рака, физичкото време е причина за распаѓање на карпата. Сепак, оваа пауза не го менува хемискиот или минералошкиот состав на карпата. Карпата едноставно се распаѓа и се формираат помали карпи. Бидејќи ерозијата тежи помалку, таа дејствува со поголема сила и може да се пренесат поголем број честички. Физичките својства ќе се менуваат, но хемиските остануваат. Ова физичко атмосферско влијание ќе биде предизвикано од некои еколошки агенси, како што се дејството на водата, промените на температурата, соленоста, меѓу другите.

Ова физичко атмосферско не мора да се случи на површината. Може да се појави со декомпресија произведена од оние карпи кои се формирани во голема длабочина и кои се издигаат на површината. Овие промени на притисокот се оние што произведуваат проширување на карпата и, според тоа, чие формирање пука.

Друга форма на физичко време е позната како термокластика. Ова се пукнатини кои се формираат на површината на карпите како резултат на промените на температурата. Во текот на денот карпата се загрева и се шири, а во текот на ноќта се лади и се собира. Со текот на времето, карпата на крајот се распаѓа. Ова атмосферски влијанија е едно од најчестите, особено во области со голема термичка амплитуда, како што се пустините. Гранитни карпи исто така можат да страдаат од термокластично атмосферско дејство. Овие карпи добиваат сончево зрачење во површинските слоеви на гранит, така што температурата се зголемува и се шири само неколку сантиметри од сопствената површина. Како што се ладат, тие се одделуваат од остатокот на карпата, поради што се нарекуваат пилинг во топчиња.

Халокластијата е друг вид физички атмосферски влијанија што се јавува како резултат на ефектите на инсталираната сол на половите на карпата и нејзината последователна кристализација. Кога карпата кристализира, нејзиниот волумен се зголемува. На овој начин, притисокот во карпите се зголемува, како што се случува со гелирањето, и предизвикува кршење на мали фрагменти. Карпите кои претрпеле ваков вид на физичко атмосферско дејство имаат аголна форма и се со помала големина, така што ерозијата делува на посилен начин.

Хемиски и биолошки атмосферски влијанија

Хемиски атмосферски влијанија

Хемиско атмосферско дејство е она што се случува кога карпата го менува својот хемиски состав од надворешен агенс. На пример, карпите од варовник се најпогодени од дејството на дождот. Дождот има јаглерод диоксид кој, кога влегува низ карпите од варовник, го формира познатото како калцит. Калциум карбонатот содржан во карпите од варовник се меша со јаглерод диоксид и формира калцит. Благодарение на оваа хемиска реакција ќе бидат формации како сталактити и сталагмити.

Конечно, ние зборуваме за биолошко атмосферски влијанија Станува збор за влијанието генерирано од дејството на организмите што живеат околу карпата. На пример црви, ларви, инсекти, итн. Дејството на овие организми со текот на времето ја разбива карпата.

Од која било од овие причини може да се формира скари. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за полето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.