Што е таложење

таложење

Кога зборуваме таложење се повикуваме на раст на тело со агрегација на помали тела. Се користи главно во областа на астрономијата и астрофизиката и служи за објаснување на разни феномени како што се stвездените дискови, дискови за таложење или стегање на копнена планета. Теоријата на планетарно собирање е предложена во 1944 година од рускиот геофизичар Ото Шмит.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за таложењето и нејзината важност.

Што е таложење

маси на везда

Акрекцијата се користи за да се објасни како се формирани starsвездите, планетите и одредени сателити што се формирале од маглината. Постојат многу небесни објекти што се се формирани со собирање на честички со кондензација и инверзна сублимација. Во космосот може да се каже дека сè е магнетно на еден или друг начин. Некои од најспектакуларните феномени во природата се магнетни.

Акрецијата постои во многу различни астрономски објекти. Дури и во црните дупки овој феномен постои. Нормалните и неутронските starsвезди исто така имаат таложење. Тоа е процес со кој масата однадвор паѓа врз специфичната starвезда. На пример, силата на гравитацијата што ја извршува бело џуџе предизвикува маса да падне врз неа. Генерално, aвезда обично плови во универзумот опкружена со простор што беше практично празен. Ова значи дека нема многу околности што можат да доведат до пад на масата врз овој небесен објект. Сепак, има некои прилики кога може.

Toе анализираме кои се околностите во кои се јавува таложење.

Околности на таложење

формирање на сончевиот систем

Една од ситуациите во кои може да се појави таложење небесно тело е дека starвездата има како придружник друга starвезда. Овие starsвезди мора да орбитираат. Во некои прилики, придружната starвезда е толку близу што масата се влече кон другата со таква сила што на крајот паѓаат на неа. Бидејќи белото џуџе е помало по големина од обична starвезда, масата мора да ја достигне својата површина со голема брзина. Да дадеме пример дека тоа не е бело џуџе, туку неутронска starвезда или црна дупка. Во овој случај, брзината е близу до брзината на светлината.

Кога ќе ја достигне површината, масата одеднаш ќе забави така што брзината варира од скоро брзината на светлината до многу помала вредност. Ова се случува во случај на неутронска везда. Така е Се ослободува голема количина на енергија што обично е видлива како Х-зраци.

Акрецијата како ефикасен процес

масовна акумулација

Многу научници се прашуваат дали Акрецијата е еден од најефикасните начини за претворање на масата во енергија. Знаеме дека, благодарение на Ајнштајн, енергијата и масата се еквивалентни. Нашето сонце ослободува енергија поради нуклеарните реакции со ефикасност помала од 1%. Иако се чини дека има голема количина на енергија од сонцето, таа се ослободува неефикасно. Ако паднеме маса во неутронска starвезда, скоро 10% од целата падната маса се претвора во радиоактивна енергија. Може да се каже дека тоа е најефикасниот процес за трансформација на материјата во енергија.

Stвездите се формираат од бавната акумулација на маса што доаѓа од нивната околина. Нормално оваа маса е составена од молекуларен облак. Ако се појави таложење во нашиот сончев систем, тоа е многу поинаква ситуација. Откако концентрацијата на масата е доволно густа за да започне да се привлекува кон себе со сопствената гравитациона привлечност, таа станува кондензирана за да формира starвезда. Молекуларните облаци ротираат малку и имаат двостепен процес. Во првата фаза, облакот се распаѓа во ротирачки диск. После тоа, дискот се спојува побавно за да формира starвезда во центарот.

За време на овој процес работите се случуваат внатре во дисковите. Најинтересно од сè е внатре во дисковите, се одвива формирање на планети. Она што го гледаме како Сончев систем, првично беше диск за таложење што го роди сонцето. Меѓутоа, во процесот на формирање на сонцето, дел од прашината во дискот беше неутрализиран за да се создадат планети кои припаѓаат на Сончевиот систем.

Сето ова го прави Сончевиот систем остаток од она што се случило одамна. Протостеларниот диск е од големо значење за истражување поврзано со формирање планети и starsвезди. Денес, научниците постојано бараат планети околу другите starsвезди кои симулираат други соларни системи. Сето ова е тесно поврзано со начинот на работа на дисковите за таложење.

Комунална програма за откривање на црни дупки

Научниците сметаат дека сите галаксии имаат црна дупка во нивниот центар. Некои од нив имаат црни дупки кои имаат маса од милијарди сончеви маси. Сепак, другите имаат само многу мали црни дупки како нашата. Со цел да се открие присуство на црна дупка, потребно е да се знае постоењето на извор на нешто што може да го снабди со маса.

Теоретизирано е дека црната дупка е бинарен систем што има aвезда околу неа. Теоријата за релативност на Ајнштајн предвидува дека ionвездениот придружник се приближува до црната дупка сè додека не почне да се откажува од својата маса кога ќе се приближи. Но, поради ротацијата што ја има theвездата, можно е да се генерира диск за акрекција и масата да заврши во црната дупка. Целиот овој процес е многу побавен. Кога некоја маса паѓа во црната дупка, пред да исчезне, таа достигнува брзина на светлината. Ова е познато како хоризонт на настани.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за таложењето и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.